Salı

6.sınıf 4.ÜNİTE:Yaşamımızdaki Elektrik konu anlatımı

Sponsorlu Bağlantılar 1
İletken madde ve yalıtkan madde
Direnç nedir? Direncin birimi
Elektrik kazalarından çarpmalarından korunmak için alınması gereken tedbirler
İletkenin direnci nelere bağlıdır?
Yaşamımızdaki elektrik ünitesinin özetiİltizam Sistemi Ve Ayanlar
Devletin, nakit paraya duyduğu ihtiyaç yüzünden önce uzak, daha sonra bütün bölgelerin vergileri İltizam'a verilmiştir.
İltizam: Defterdarın denetiminde yapılan bir ihale işlemidir.
Açık arttırmayla kim devlete en yüksek bedeli peşin ve nakit ödüyorsa o kişi iltizam'a sahip olur ve bir sonraki yıl iltizam bölgesinin vergilerini toplama hakkına sahip olurdu. İltizamı alan kişilere MÜLTEZİM denilir.
İltizam sisteminin en önemli sakıncaları; halk ile mültezimlerin karşı karşıya kalması, mülte­zimlerin hakkından daha fazla vergi toplaması, bunun sonucunda da halkın devlete güveninin
azalmasıdır.
1839'da kaldırılan iltizam sistemi memurlar eliyle vergi toplamasından kaynaklanan sorunlar nedeniyle 1842'de yeniden konulmuştur.
iltizam olarak servet sahibi olanlar ile Mukataa yoluyla zenginleşenlere AYAN denilmiştir.

Devlet, vergi ve asker ihtiyacı için bu kişilere başvurmaya başlamıştır. Zamanla hukuken olmasa bile devletin otoritesini bu kişiler temsil eder duruma gelmiştir. Taşrada güçlenen ve gi­derek padişahın verdiği unvanları kullananlar AYAN denilen ka­tegoriyi oluşturmuştur. Kendi askeri birlikleri olan ayanlar hem savaşa katılır, hem de Kabakçı Mustafa isyanı gibi olaylarda pa­dişahı kurtaracak kadar itibar ve güç sahibi olabilmişlerdir. Ayrı­ca 18. yüzyılda eyalet ve sancakların vergi geliri yüksek rütbeli devlet adamlarına tahsis edilmiş, bu kişiler, mütesellim denilen kişiler vasıtasıyla oraları yönetmişler, buna Arpa­lık usulü denilmiştir. İşte bu kişiler de zamanla güçlene­rek ayanlara katılmışlardır. Ayanlar en çok 18. yüzyılda et­kin olmuşlardır. Bu nedenle bu yüzyıla "Ayanlar Çağı" denilmiştir.
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner