Cumartesi

8.SINIF FEN VE TEKNOLOJİ DERS KİTABI 4.ÜNİTE:Ses sayfa 148 KENDİMİZİ DEĞERLENDİRELİM SORULARININ CEVAPLARI

Sponsorlu Bağlantılar 1
1. Viyolonsel (çello), keman ailesinden bir müzik aleti olduğu hâlde kemana göre daha kalın ses üretir. Bu durumu nasıl açıklarsınız?

Cevap: Çello kemana göre çok daha büyük bir müzik aletidir. Telleri daha uzun ve kalın olan çello kemana göre daha kalın ses çıkarır. Çünkü kalın ve uzun teller daha düşük frekansla titreşir.

2. Bir müzik aleti olan “ney”in çıkardığı ses “müzik” olarak nitelendirilirken bir matkabın çıkardığı sese “gürültü” denir. Bu durumu nasıl açıklarsınız?

Cevap: Ney’in çıkardığı ses dalgaları düzenli ve hoş olduğundan müzik, bir matkabın çıkardığı ses dalgası ise düzensiz olduğundan ve rahatsızlık verdiği için gürültü olarak adlandırılabilir.

3. Yandaki fotoğrafta bir müzik aleti olan arp görülmektedir. Bu müzik aletinden en ince sesi çıkarmak için kullanılacak telin özelliğini açıklayalım.

Cevap: Arp’ta en ince sesi elde edebilmek için en ince ve kısa tel titreştirilmelidir.

4. Piyanoda ses, içindeki teller aracılığıyla üretildiği hâlde bu müzik aleti vurmalı çalgılar sınıfına sokulur. Bunun sebebini araştıralım.

Cevap: Piyanoda ses, teller vasıtasıyla elde edilir. Piyanonun tuşlarına basıldığında içindeki tahta çekiç tellere vurarak ses meydana gelmesine sebep olur. Tahta çekicin tellere vurulmasından dolayı piyano vurmalı müzik aleti olarak adlandırılır.
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner