Cuma

7.Sınıf matematik çalışma kitabı çalışma 1 in cevapları

Sponsorlu Bağlantılar 1
 Ekstra Bilgi:
Boksit
Boksit madeniniişlenmesiyle alüminyu metali elde edilir Strateji önem sahi bi meta ola alüminyum, elektrik-elektroni sanayisinde izolasyon malzemelerini yapımın- da, konserv ve ambala sanayisinde inşaat sektöründe ve otomo- tiv sanayis olmak  üzere  birçok  alanda  kullanılır Ayrıca hafif olması nedeniyle uçak sanayisinde  de tercih edilen bir madendir. Türkiye'deki başlıca boksit  yatakları: Akseki (Antalya), Seydişehir  (Konya),  Milas (Muğla) ve Saimbeyli (Adana) gibi yörelerde  bulunur Bu yörelerden elde edilen boksit, Seydişehir'deki alüminyum  tesislerinde  işlenir.


Dünya boksit rezervi toplam  25 milyar ton civarındadır. Avustralya, dünya rezervinin % 24'ü, Gine % 24'ü ve Brezilya % 12'si ile en büyük boksit rezervine sahip ülkeler durumundadır. Türkiye'de ise 45 milyon tonu  görünür   olmak  üzere,  toplam  97  milyon  ton  birincil öncelikli boksit rezervi mevcuttur  ve bu rezervin 46 milyon tonu  işletilebilir durumdadır.
Barit
Barit,  petrol  ve doğal  gaz  aramalarında  derin  sondaj  kuyularının  açılmasında yararlanılan sondaj çamurlarının hazırlanmasında yoğunluk  arttırıcı katkı maddesi olarak kullanılır. Dünyadaki barit ketiminin yaklaşık % 90’ı bu amaçla  kullanılır. Isıyı emme ve soğutma özelliği taşır.it; sportif eşyalarda (bovling, golf ve tenis topları), kaymayı önleyici malzemelerin mında, cam  sanayisinde,  çeşitli boyaların yapımında, radyasyon  kalkanı olarak ve çuk yapımında kullanılır.
Alanya ve Gazipaşa (Antalya), Elbistan  (Kahramanmaraş), Muş ve Eskişehir yörelerinden çıkarılan barit, Izmit, Izmir, Elâzığ, Eskişehir ve Antalya'daki barit unu fabrikalarında işlenir.
Türkiye, dünya  toplam  barit rezervinin yüzde 2,1’ine sahiptir. En önemli  barit keticilerinin yakınında yer alan Türkiye, ihracat için iyi imkânlara  sahiptir. 2003 yılında Türkiye, dünya  barit ihracatında %3 ile yedinci olmuştur.  2004  yılı  barit ihracatımızda Irak, Italya ve Finlandiya ilk sıralarda yer almıştır.
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner