Cuma

7.sınıf matematik çalışma kitabı çalışma 21 cevapları

Sponsorlu Bağlantılar 1
 Ekstra Bilgi:
Türkiye'de  Çığ Sorunu
Çığ, bitki örtüsünün az olduğu,  dağlık, engebeli  alanlar- da,   yoğun   v sürekli   kar   yağışları   sonuc oluşan   kaörtüsünün herhangi  bir nedenle  aşağıya doğru  hareketiyle ortaya çıkan doğal afetlerdendir.
Türkiye, ortalama yükseltisi 1132  m olan ve yüz ölçü- münün yaklaşık 1/3'ünü  dağlık alanların oluşturduğu  bir ül- kedir. Türkiye'nin özellikle doğu,  kuzeydoğu  ve kuzey kesim- leri ile Güney Doğu  Anadolu’nun,  güneydoğu kesimlerinde çığ olayına uygun topoğrafik ve meteorolojik  koşullara sahip dağlık alanlar. Yüzey şekillerinin  çığ olayı için bu denli uygun olması çığın  meydana geldiği alanların yayılımını,  sıklık  ve şiddetini etkilemektedir. 


Ülkemizde 1958  yılın- dan   beri  448   çığ afeti  kayıtlara geçmiştir.   Bu  afetlerde toplam   328   kişi  hayatını kaybetmiştir.   4  Mart  1988’de Yüksekova (Hakkâri)’nın Ikiyaka köyünde  meydana gelen çığ olayında ise 19  kişi hayatını kaybetmiştir.  Aynı  çığ afetinde ayrıca 500 kadar hayvan telef olmuş ve dokuz ev yıkılmıştır.
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner