Cumartesi

MEB YAYINLARI 8.SINIF MATEMATİK ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

Sponsorlu Bağlantılar 1
Meb yayınları 8.sınıf matematik çalışma kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir.

Sayfa 9 ile 26 arası cevaplar    DEVAMI

Ekstra Bilgi:
Nükleer  Enerjinin Korkunç  Yüzü
“Ukrayna ve Beyaz  Rusya  sınırındaki ormanlar ve terk edilmiş köylerin  bulunduğu bölge; geyik, kunduz, porsuk,  vaşak,  bizon  gibi hayvan türlerinin ve beyaz  kuyruklu deniz  kartalı, kara  leylek, yeşil turna  gibi 270  tür kuşun  barındığı Avrupa'nın en  zengin  doğal  yaşam  alanlarından  biriydi. Buraya yakın bir bölgede  26 Nisan 1986’da meydana gelen nükleer facia, ardında günümüze kadar uzanan  bir yıkım bıraktı.
Çernobil Nükleer Santrali’nin dört numaralı reaktöründe yapılan ve reaktörün zayıf güvenlik sistemlerine meydan okuyan bir deney, santral çalışanlarının da ihmaliyle yüzyılın felaketine dönüştü.
Milyonların kaderini değiştiren kaza sonucu, Hiroşima ve Nagasaki'ye atılan atom  bombalarının yaklaşık 200 katı kadar radyoaktif madde atmosfere yayıldı.
Kazadan  sonra  Kuzey  Yarımküre’deki  hemen her  ülkede   radyoaktif kirlilik  görüldü.  Ancak rüzgârın yönü  ve yağışlar nedeniyle bazı ülkeler radyoaktif maddelerden daha  fazla etkilendi.
Dönemin Sovyet topraklarının yanı  sıra Iskandinavya  da  yoğun   oranda  radyoaktif  kirliliğe maruz  kaldı. Çernobil'den  kaynaklanan radyoaktif serpinti 160 bin km2 toprağı kirletti.
Çernobil faciasının sonuçları, olayın üzerinden  20 yıl geçtikten sonra bile etkisini  rdürüyor.
Kanser vakalarındaki  çarpıcı artışın yanı sıra kaza sonrası radyoaktif bulutların ulaştığı bazı bölgelerde  hâlâ  olayın  izlerine  rastlanabiliyor.  Örneğin,  Ağustos  2005'te  Almanya'nın   güneyindeki Bavyera  ormanlarında yaban  domuzlarında  yoğun  oranda radyoaktivite tespit edildi. Ingiltere'de de günümüzde bile bazı çiftliklerde  'Çernobil kontrolleri' yapılıyor.”

Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner