Cumartesi

Türkiyede yetişen tarım ürünleri

Sponsorlu Bağlantılar 1
Topraklar
Türkiye bir tarım ülkesidir ve nüfusunun önemli bir kısmı geçimini toprağa dayalı faaliyetlerden sağlar. Türkiye verimli topraklara ve farklı iklim özelliklerine sahiptir. Bu özelliklerden dolayı ülkemizde çok çeşitli ürünler elde edilir. Başlıca tarım ürünleri; tahıl, sanayi bitkileri, sebze, meyve ve baklagiller şeklinde çeşitlendirebiliriz. Tarım etkinlikleri denildiğinde ekim-dikim işleri, hayvancılık, orman gibi faaliyetler anlaşılır. Türkiye yüz ölçümünün çoğu dağlık ve yüksek alanlarla kaplıdır. Buna rağmen topraklarının büyük bölümünde tarımsal etkinlikler yapılmaktadır.
Türkiye’de ekim alanlarının önemli bir kısmı tahıl tarımına ayrılmıştır. Buna göre yurdumuzda en çok üretilen tahıl, buğdaydır. Yurdumuzda tahıl ürünleri (buğday, arpa, mısır, pirinç), baklagiller (mercimek, nohut, bakla, kuru fasulye), sanayi ürünleri (tütün, pamuk, şeker pancarı, ayçiçeği) yetiştiriciliği oldukça yaygındır.
Türkiye buğday ekim alanları
Buğday özellikle ılıman iklimin yazları sıcak ve kurak kesimlerinde yetişir. Bu özelliğiyle yurdumuzun Karadeniz kıyı kesimi ile Kuzeydoğu Anadolu dışında kalan her yerde buğday yetiştirilmektedir. Yurdumuzda buğday en çok İç Anadolu’da yetiştirilir. Buğday üretiminin rekoltesinde iklimin önemli etkisi vardır. Buğdaydan sonra ülkemizde en çok üretilen tahıl türü arpadır. Arpa düşük sıcaklığa dayanıklıdır.
Türkiye mısır üretim grafiği
 Mısır ise Akdeniz ile Karadeniz bölgelerinde yaygın olarak ekilir. Pirinç ürünü, sulak ve akarsu taşkın ovalarında yetişme ortamı bulmuştur. Pirinç ayrıca olgunlaşma döneminde yoğun sıcaklık isteyen bir bitkidir. Yurdumuzda Karadeniz ve Marmara bölgelerinin sulak yerlerinde pirinç yetiştirilir. Kastamonu, Edirne, Çorum, Samsun ve Sinop pirinç yetiştirilen başlıca illerdir.
Tütün, sıcak iklim bitkisidir. Nemli havayı sever, olgunlaşma ve hasat döneminde kuraklık ister. Yurdumuzda en çok Ege, Güneydoğu ve Karadeniz bölgelerinde yetiştirilir. 
Pamuk da tütün gibi bir sıcak iklim bitkisidir ve dokuma sanayisinin temel ham maddesidir. Ege ve Akdeniz bölgelerinde pamuk üretimi yaygındır. Türkiye’de şeker fabrikalarının kurulup şeker üretimine geçilmesinden sonra şeker pancarı üretimi artmıştır. 
İç Anadolu, Karadeniz ve Marmara bölgelerinde şeker pancarı üretimi yaygın olarak yapılmaktadır.
Değişik iklim özelliklerinin görüldüğü ülkemizde hemen her tür sebze yetiştirilmektedir. Domates, soğan, biber, patlıcan, ıspanak, fasulye, marul, salatalık ve havuç en çok yetiştirilen sebzelerdir. Yurdumuzun bütün bölgelerinde iklime bağlı olarak değişik türlerde sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Meyvelerden fındık Karadeniz Bölgesi’nde, turunçgiller Akdeniz ve Ege bölgelerinde, incir Ege başta olmak üzere Akdeniz ve Marmara bölgelerinde, elma ve üzüm bütün bölgelerimizde yetiştirilmektedir. Türkiye fındık üretiminde dünyada birinci sırada yer almaktadır. Ormanlar, bir ülke için önemli zenginlik kaynağıdır. Türkiye yüz ölçümünün
%26’sı ormanlarla kaplıdır. Bu oran oldukça azdır. Ormanlarımız alan olarak en fazla Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Ormanlarımızın yakacak odun dışında kereste, sanayi odunu ihtiyacını karşıladığı düşünülürse ekonomimize büyük katkı sağladığı anlaşılır. Bu nedenle ormanların korunması ve geliştirilmesi gerekmektedir.
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner