Perşembe

PASİFİK YAYINLARI 8.SINIF İNGİLİZCE DERS KİTABI CEVAPLARI

Sponsorlu Bağlantılar 1

Pasifik yayınları 8.sınıf ingilizce ders kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir. ____________________________________________________________
Ekstra Bilgi:
Milliyetçilik Hareketleri ve Yeni Meseleler
Fransız ihtilali ile yayılmaya başlayan milliyetçilik akımı Osmanlı  Devletinide etkiledi. Rusya, Avusturya ve Fransa’nın kışkırtmaları  sonucunda Sırp ve Yunan isyanları çıktı.
Sırp İsyanı: Sırbistan Fatih döneminde Osmanlı yönetimine girmişti. Fransız ihtilalinden sonra milliyetçilik akımı Sırplar arasında da yayılmaya başladı. Rusya, Avusturya ve Fransa Sırpları bağımsızlık propogandalarıyla isyana teşvik ettiler.
1804 yılında Sırp isyanı başladı. Rusya Sırpları destekledi. İsyanın  büyümesini istemeyen Osmanlı Devleti Bükreş Antlaşması ile Sırplara bazı ayrıcalıklar verdi. 1815 yılında Sırplar tekrar ayaklandılar. 1829 Edirne  Anlaşmasıyla Sırbistan’a özerklik verildi. 1878 yılında imzalanan Berlin Antlaşması ile de Sırbistan tam bağımsızlığını kazandı.
 Osmanlılara isyan eden ilk Balkan milleti Sırplardır.

Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner