Pazar

6.SINIF ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

Sponsorlu Bağlantılar 1
İNGİLİZCE..........TÜRKÇE........
                
 Ekstra Bilgi:
 Timur  Devleti’nin Parçalanması
Timur’un Cihangir, Ömer  Şeyh, Miranşah  ve fiahruh adında dört  oğlu vardı. Timur’un büyük oğlu Cihangir ile diğer oğlu Ömer Şeyh kendisinden önce ölmüşlerdi. Bu yüzden Timur’da kendinden sonrası için, Cihangir’in oğlu Pir Muhammed’i veliaht göstermişti. Bu sırada ülke içinde iç karışıklıklar çıkmış, Timur’un oğulları ve torunları arasında da taht mücadeleleri başlamıştı. Yapılan bu taht mücadelelerini Timur’un oğlu fiahruh  kazanmış ve  devleti  toparlayyarak  Timur  tahtına  çıkmıştır  (1405–1447). fiahruh, iktidarı süresinci Orta ve Güney İran’a seferler  düzenleyerek hâkimiyetini genişletmiştir. fiahruh’un  ölümünden  sonra  d taht  kavgaları  tekrar  başlamıştır. fiahruhtan sonra yerine oğlu Uluğ Bey (1447–1449) geçmiştir. Uluğ Bey döneminde Semerkant büyük bir kültür merkezi durumuna gelmiştir.
Uluğ Bey zamanında Maveraünnehir, Cuci soyundan olan Özbeklerin  akınlarına uğramıştı. Diğer taraftan Timurlular, Akkoyunlu ve Karakoyunlularla da savaş halinde idiler. Doğuda ise Çağatay Moğollarının  Timurlulara karşı baskıları artmıştı. Uluğ Bey’den sonra Ebu  Said iktidara geçerek durumu düzeltmeye çalışmışsa da başarılı olamamıştır. Timurlulardan sadece Hüseyin Baykara, Horasan ve Maveraünnehir’de tutunabilmiştir. Bu dönem daha çok sanat ve edebiyatın gelişme gösterdiği bir dönem olmuştur. Kendisi de büyük bir şair olan Hüseyin Baykara, Türkçe yazdığı şiirlerle ün
yapmıştır. Hüseyin  Baykara’nın ölümünden  sonra  Özbekler  (fieybanîler)  Herat’a girerek Horasan’ı ele geçirerek 1507 yılında Timurluların saltanatına son vermişlerdir.
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

5 yorum :

 1. Hocam eyw işime yaradı

  YanıtlaSil
 2. hocam saolu sızın sayenızde 29 aldım

  YanıtlaSil
 3. Adsız09 Mart

  hocam matematik sayfa 166 cekip yolarmısn

  YanıtlaSil

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner