Pazar

7.SINIF ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

Sponsorlu Bağlantılar 1
ARAPÇA   FEN      MATEMATİK     SOSYAL   İNGİLİZCE     TÜRKÇE.....

7.sınıf çalışma kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir. 
Ekstra Bilgi:
 Timur’un Fetihleri
Timur, devletini kurduktan sonra ilk seferini, Çağatay Hanlığı’na bağlı  Harezm  (Harzem) üzerine yapmıştır. 1371–1379 yıllarında arasında yaptığı seferlerle Harezm ve Horasan’ı topraklarına katmıştır. Timur’un yardımıyla Altın Orda tahtını ele geçirmiş olan Toktamış, Timur’un Harezm ve Horasan’ı almasıyla araları bozulmuştu. Toktamış, Timur’un seferde olmasından yararlanarak Maveraünnehir’i işgal etmiştir. Bu durumu öğrenen Timur, derhal Semerkanttan hareketle bölgeye gelerek Toktamış’la mücadeleye başlamıştır. Timur, 1391 yılında Ural Nehri’nin batısında Kondurca’da Toktamış’la yaptığı  savaşı kazanmıştır. Toktamış Han’ın  Timur’a  karşı  yaptığı  mücadeleden vazgeçmemesi üzerine Timur, 1395’de Altın Orda üzerine ikinci defa sefere çıkmıştır. Terekte  yapılan bu  savaş sonunda Altın Orda  Devleti  parçalanmıştır. Altın Orda Devleti’nin  parçalanması Rusların işine  yaramış ve  Rusların güçlenmesine  sebep olmuştur
Timur, 1393 yılında İran’da İlhanlılardan sonra kurulmuş olan Muzafferoğulları Devleti’ni ortadan kaldırmıştır. Yine aynı yıl Bağdat’ı alarak buradaki Celâyirlilere de son vermiştir. Bu faaliyetlerinin sonunda Timur, İran,  Kafkasya  ve Azerbaycan’ı  ele geçirerek topraklarına katmıştır.

1398 yılında Hindistan üzerine sefere çıkan Timur, Delhi’ye kadar uzanan toprakları fethederek pek çok ganimet ve fil ele geçirmiştir. Bu arada Celâyirliler Bağdat’ı tekrar ele geçirmişlerdi. Bunun üzerine Timur, Bağdat’a ikinci bir sefer düzenleyerek burayı tekrar topraklarına katmıştır.

Timur, Karakoyunlu Devleti’nin  topraklarını ele geçirince, Celâyir  hükümdarı Ahmet  ve  Karakoyunlu  hükümdarı Kara   Yusuf,  Osmanlı  Devleti’nin  hükümdarı Yıldırım Bayezid’e  sığınmışlardı. Timur, 1400  yılında Anadolu’ya geçerek Sivas’ı almış ve tahrip etmiştir. Bu arada Memlûkler karışıklıklar içinde idi. Bu durumdan yararlanmak isteyen Timur, güneye yönelerek Halep, Hama, Humus ve Şam’ı ele geçirerek Suriye’yi  topraklarına katmıştır. Daha  sonra  Kahire  üzerine  yürümekten  vazgeçen Timur, Bağdat üzerinden Tebriz’e geri dönmüştür.
Sivas’ın tahrip edilmesinden dolayı Timur’la arası açılan Yıldırım Bayezid, Sivas’ı yeniden ele geçirerek Erzurum’a kadar ilerledi. Timur, Suriye Seferi sırasında Yıldırım Bayezid’e  gönderdiği  mektuplarda  bazı  isteklerde  bulunarak;  kendi  hâkimiyetini tanımasını, Karakoyunlu   hükümdarı  Kara  Yusuf’un  kendisine  teslim  edilmesini, şehzadelerden birinin rehine olarak kendisine gönderilmesini ve Anadolu beylerinden alınan toprakların eski sahiplerine geri verilmesini bildirmişti. Timur’un  isteklerini Yıldırım Bayezid’in reddetmesi üzerine Timur, büyük bir ordu ile Anadolu’ya girmiş, Kayseri  ve  Kırşehir üzerinden  Ankara’y gelere şehri kuşatmıştır.  Bayezid’de Osmanlı ordusu ile Ankara’ya doğru harekete geçti. Bunun üzerine Ankara kuşatmasını kaldıran Timur, Ankara yakınlarındaki Çubuk  Ovası’na gelerek burada savaş düzeni aldı. İki ordu arasında yapılan savaşı Timur kazanmıştır (28 Temmuz  1402). Ankara Savaşı’nın sonunda Anadolu Türk birliği bozulmuş, Bizans İmparatorluğu elli yıl daha varlığını sürdürme fırsatı bulmuştur. Ayrıca Osmanlıların Balkanlarda yaptığı fetihler durmuş, Yıldırım Bayezid’in oğulları arasında taht kavgaları da başlamış ve Osmanlı Devleti fetret devrine girmiştir

Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

7 yorum :

 1. oğuzhoca çok iyisin derslerime yardımcı oluyosun çok teşekkürler :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen doğru söylüyon benimde çok işime yaradı allah razı olsun hocam :)

   Sil
 2. Sitenize bilişim kitabını da eklerseniz çok sevinirim

  YanıtlaSil
 3. süpersin oğuzhocaa senin sayende bütün artıları alıyomm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. burdan bakmasan artıları alamazdın

   Sil
 4. 7sınıf din kulturu çalışma kitabı olursa sevinirim ama tutku yayıncılık kitabı olsun lütfen

  YanıtlaSil
 5. 7 sınıf sosyal ders kitabı cevapları olursa sevinirim ama tutku yayın olsun

  YanıtlaSil

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner