Perşembe

ALTIN KİTAPLAR YAYINLARI 8.SINIF FEN VE TEKNOLOJİ ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

Sponsorlu Bağlantılar 1
Altın kitaplar yayınları 8.sınıf fen ve teknoloji çalışma kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir.

sayfa 13 ile 41 arası cevaplar  
DEVAMI

Ekstra Bilgi:
Su Kirlenmesi
Çevre kirlenmesinden en  çabuk,  en  kolay ve en  çok  etkilenen  sudurÇünkü her türlü kirlilik suyla temizlenmektedir Teknolojik gelişmelere bağlı olarak  fabrika atıkları,  deniz taşıtlarından çıkan yanmış yağlar mazot  ve katranlar, ilaç ve kâğıt fabrikalarından çıkan zararlı kimyasal maddeler tarım ilaçları ve gübreler evlerde  kullanılan bulaşık deterjanları değişik yollarla sulara karışır ve kirlenmeye yol açar.
Su, biyolojik kirlenme sonucunda önemli bir hastalık kaynağı hâlini alır. Sularda  fenol  türevleri, kurşun,  amonyak  olduğunu   düşünerek  bunların hangi hastalıklara yol açtığını görelim.

Fenol türevleri: Beyinde  ve dolaşım sisteminde   bozukluk,  böbrek  yetmezliği, boğazda  şiddetli yanma,  kusma,  mide kanaması, mide krampları, şok, solunum  durmasına yol açar.
Kurşun: Beyin, böbrekler, karaciğer ve mide, bağırsak sistemi ile kemik iliğinde hastalıklara yol açar.
Amonyak: Boğaz, yemek borusu  ve bağırsak sisteminde  tahrişler, bulantı, kusma,  mide ağrıları gibi rahatsızlıklara yol açar
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner