Perşembe

MEB YAYINLARI 7.SINIF İNGİLİZCE DERS KİTABI CEVAPLARI

Sponsorlu Bağlantılar 1

MEB yayınları 7.sınıf ingilizce ders kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir. ____________________________________________________________
Ekstra Bilgi:
Doğu Göktürk Devleti ( 582 –630)
Doğu Göktürk Devletinin başında bulunan İşbara Kağan’ın Çin ile  yaptığı mücadelelerde başarısız olması sonrasında Çin, Doğu Göktürklere  bağlı kavimleri devlete karşı ayaklanmaya teşvik etti. Çin, ipek ticaretini engelleyip yaklaşık on bin kadar tüccarı sınır dışı edince, Göktürkler arasında açlık ve yoksulluk başladı. Kendine bağlı boyların Batı Göktürklerine sığınması karşısında İşbara Kağan zor durumda kaldı.
İşbara Kağan giderek artan iç olaylar ve dış  baskılar sonucunda 585  yılında Çin hâkimiyetini tanımak zorunda kalmıştır. Çinlilerin Türkleri Çinlileştirme politikasına engel olamayan İşbara Kağan 587’de öldü.
Doğu Göktürk Devletinin son hakanı olan Kie-li Kağan döneminde Çin’e karşı seferler yapılmışsa da, Çin üzerine çıktığı son seferinde esir düşmesi sonucunda devlet yıkılmıştır ( 630 ). Bundan sonra Göktürk tarihinde elli l sürecek olan sıkıntılı ve acılı esaret dönemi başlamıştır.

Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

1 yorum :

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner