Cumartesi

MEB YAYINLARI 8.SINIF İNGİLİZCE DERS KİTABI CEVAPLARI

Sponsorlu Bağlantılar 1

Meb yayınları 8.sınıf ingilizce ders kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir. ____________________________________________________________
Ekstra Bilgi:
Çanakkale  Cephesi: Bu cephedeki muharebeler Birinci Dünya Savaşın ve Türk tarihinin seyrini değiştirmiştir.
İtilaf Devletleri, Çanakkale Boğazından geçerek İstanbul’u işgal etmek, Rusya’ya silah ve malzeme yardımı yapmak istiyorlardı. Böylece, Osmanlı Devleti savaş  dışı rakılacak,  Rusy çlenecek,  Almanya  iki  ateş   arasında  kalacak,  İngiltere Ortadoğu’daki petrol yataklarına sahip olacaktı.
İtilaf Devletleri Çanakkale Boğazını önce denizden geçmek için Şubat 1915’ten itibaren saldırıya geçtiler. Nusret Mayın gemisinin daha önce döşediği mayınlar ve güçlü top ateşi karşısında başarısızlığa uğradılar. 18 Mart 1915te daha güçlü bir saldırı başlattılar. İtilaf Devletlerinin savaş gemilerinden bir bölümü batırıldı, bir bölümü de saf dışı bırakıldı. Böylece Çanakkale’nin denizden geçilemeyeceğini anladılar.
25  Nisandan  itibaren  karadan  geçebilmek  için  Gelibolu   Yarımadasında Seddülbahir ve Arıburnu kıyılarına çıkarma yaptılar. İçlerinde Anzak (Avustralya ve Yeni Zelanda) askerlerinin de  bulunduğu düşman kuvvetleri yenildiler.  En  kanlı muharebeler Anafartalar’da meydana geldi. Burada düşmanın karşısında 19. Tümen komutanı Yarbay Mustafa Kemal vardı. Mustafa Kemal’in verdiği emirlerle düşman çıkarması Anafartalarda başarısızlığa uğradı (1916). Türk ordusu bu cephede büyük bir zafer kazandı. Bu zaferle; Boğazlara  ve İstanbul’a yönelen tehlike önlendi. İtilaf Devletleri ile Rusya arasında bağlantı kurulamadı, Rus ekonomisi daha da kötüleşti ve Rusyada çıkan ihtilalle çarlık rejimi yıkıldı (1917). İngilizlerin ort Doğu projeleri aksadı. Bu cephedeki sonuç Birinci Dünya Savaşının uzamasına neden oldu.


Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner