Perşembe

MEB YAYINLARI 8.SINIF FEN VE TEKNOLOJİ ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

Sponsorlu Bağlantılar 1
Meb yayınları 8.sınıf fen ve teknoloji çalışma kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir. 

sayfa 10 ile 37 arası cevaplar       
DEVAMI

 Ekstra Bilgi:
Toprak Kirlenmesi
Bir şekilde toprağa  karıştırılan deterjanlar kimyasal gübreler klorlu veya cıvalı tarım ilaçları, sanayi atıklarından asitler, sönmemiş  kireç, amonyak,  maden  cevherinin işlenmesi sonucu  meydana  gelen zararlı atıklar, nükleer santrallerde  meydana  gelen sızıntılar, çok derinlere gömülmesi gerektiği hâldeyüzeysel olarak gömülen  kimyasallar toprağı 
kirletmektedir.
Toprak kirlenmesi, içinde yaşayan canlıların solunum,  beslenme gibi yaşamsal fonksiyonlarını tehlikeye sokar, tarımda verimi azaltır, çiftçiler için olumsuz sonuçlar  doğurur.

 Hava Kirlenmesi
Teknolojinin henüz gelişmediği dönemlerde ve günümüzde yoğun olarak kullanılmadığı yerlerde hava kirliliği oluşmamıştır.  Ancak sanayinin  gelişmesi ile icat edilen teknolojik ürünler  havayı kirletmektedir. Volkanik patlamalar,  orman  yangınları gibi doğal yollarla olan hava kirliliğini yine doğa kısa sürede  temizlemektedir.  Fakat insanların neden  olduğu hava kirliliğine doğa  çözüm üretemez  olmuştur.
Sanayi tesislerinden,  taşıtların egzozlarından çıkan gazlar havayı kirleten başlıca nedenlerdir. Dünyada özellikle trafik yoğunluğunun  fazla olduğu   şehirlerde  kendine  has  hava  kirlenmeleri  görülmektedir 
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner