Salı

ALTIN KİTAPLAR YAYINLARI 8.SINIF FEN VE TEKNOLOJİ ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI 4

Sponsorlu Bağlantılar 1
Altın kitaplar yayınları 8.sınıf fen ve teknoloji çalışma kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir.
Ekstra Bilgi:
Meteorolojik Erken Uyarı Sistemleri
Aşırı  yağışlar nedeniyle  nehir  ve dereler  zaman  zaman  taşarak  sel ve taşkınlara sebep  olmaktadır. Seller her zaman  yağmur  yağan yerlerde görülmez.  Tüm gün boyunca  yağış almayan  bir yer, kilometrelerce  öteden  gelen  sel suları tarafından tahrip  edilebilir. Bu nedenle  meteorolojik  ihbarlar  daha  büyük önem  kazanmaktadır.

Ani sel tahmininde, öncelikle gelecekteki  hava durumu ve buna  bağlı olarak gelişecek olan yağış miktarının bilinmesi önemlidir. Sel gözlemi yapılan alanlara, yağış esnasında düşebilecek  su miktarı meteoroloji  radarları ile tespit  edilerek, en fazla bir saat öncesinden "sel uyarısı" yapmak mümkündür. Bu sistem sayesinde  bilgilendirilmiş insanlar  bu  tehlikeye  kaı  hazırlıklı  olduklarından,  paniğe kapılmadan tehlike bölgesinden uzaklaşabilirler.
Barajlar  ve  tam   olarak  kontrol  edilemeyen   büyük  nehirlerde görülen (ani olmayan) sellerin tahmini ise günler öncesinden mümkündür. Örneğin  ABD Ulusal Meteoroloji Teşkilatı nehir ve göl seviyelerindeki   değişimleri  rutin   bir  şekilde  tahmin   etmektedir. Bunun için nehir ve nehirleri besleyen derelerde  ne kadar su olduğu, son  zamanlarda nehirlerin  su  toplama  havzalarına ne  kadar  yağış düştüğü  ve daha  ne  kadar    yağış düşmesi  beklendiği  konusunda çalışmalar ve çeşitli tahminler  yapılmaktadır.

ABD ve Japonya gibi bu alanda  teknolojileri gelişmiş ülkelerde bile fırtınalar önemli  hasarlara  neden  olabiliyor ve can  kaybına yol açabiliyor Eğer okyanuslara  açık ve Türkiye'den çok daha  şiddetli fırtınalarla karşı karşıya kalan bu ülkelerde erken uyarı sistemi   olmasaydı can ve mal kaybı daha  büyük olurdu.
Türkiye'de aşırı   yağışların oluşturacağı  muhtemel  tehlikeleri  Devlet  Meteoroloji  Işler Genel Müdürlüğünün hazırladığı  bültenler ve basın yayın yoluyla halka zamanında duyurulmaktadır.
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner