Cuma

BİLGETÜRK YAYINLARI 7.SINIF İNGİLİZCE DERS KİTABI CEVAPLARI 2

Sponsorlu Bağlantılar 1

Bilgetürk yayınları 7.sınıf ingilizce ders kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir. ____________________________________________________________
Ekstra Bilgi:
Kalkolitik (Taş-Bakır) Devri (MÖ  5.500-2.500): Yeni Taş Devri ile Maden Devri arasında geçiş dönemini teşkil eder. Taş devrinin sonlarına doğru maden keşfedilmiştir.
İnsanların ilk buldukları ve kullandıkları maden bakırdır. Bu dönemde dinî inançlar gelişmiş, insanlar doğuruculuk vasfından dolayı bereketli sayılan bir ‘Büyük Anaya tapmışlardır.

Bu dönemin en önemli yerleşim merkezleri Çorum-Alacahöyük, Çanakkale-Truva, Denizli-Beycesultan, Burdur-Hacılar, Yozgat-Alişar ve Van-Tilkitepe’dir. Truva’da 1870 yılında kazı yapılmış ve Priamos’un hazineleri adı verilen altın ve gümüşten süs eşyaları bulunmuştur.

Alacahöyükte onüç prens mezarı ortaya çıkarılmıştır. Bu mezarlarda elbiseler, süs eşyası, maden ve toprak kaplar, boğa ve geyik heykelleri ile güneş kursları bulunmuştur.

Tunç Devri (MÖ 2.500-1.200): Tunç Devri Türkiye’de üç kısma ayrılmıştır. Bunlar Eski Tunç Devri (MÖ 2.500-2.000), Orta Tunç Devri (MÖ 2.000-1.500) ve Yeni Tunç Devri (MÖ 1.500-1.200)’dir.

Bu dönem Anadolu’nun tarih çağlarına geçiş devridir. Bu dönemde ticari hayat gelişmiş ve üretim artmıştır. Bu dönemde yazı Asurlu tüccarlar tarafından Anadolu’ya getirilmiştir. Anadolu’da ilk yazılı vesikalar Kayseri yakınlarında Kültepe’de bulunan vesikalardır. Bu tabletler çivi yazısıyla yazılmıştır.

Bu dönemi aydınlatan en önemli merkezler; Çanakkale’de  Hisarlık Höyüğü, Konya’da Alacahöyük, Erzurum’da Karuz, Pakır,  Güzelova Höyükleri, Ankara’da Ahlatlıbel Höyüğü, Kayseri civarındaki Kültepe ve Boğazkale’de bulunan Hititlere ait Aslanlı Kapı’dır.
MÖ III. bin yılda Türkiye’de gelişmiş  bir kültür vardı. Bu  kültürü Hattiler meydana  getirmişlerdir. Hattiler,  Hititlerden  önce  Türkiye’de  ilk  siyasi  birliği kurmuşlardır.

Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner