Cuma

BİLGE YAYINLARI 7.SINIF İNGİLİZCE DERS KİTABI CEVAPLARI 7

Sponsorlu Bağlantılar 1

Bilge yayınları 7.sınıf ingilizce ders kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir. ____________________________________________________________
Ekstra Bilgi:
Bilim ve Sanat
Mısır: Özellikle matematik ve tıpta ilerlemişlerdir. Nil sularının taşma zamanının hesaplanması, astronomi ve geometrinin gelişmesinde etkili olmuştur. Mısırlılar ‘Pi’ sayısının değerini bugünküne çok yakın olarak bulmuşlardır. Bir yılı 365 n olarak hesap etmiş, 12 aya bölmüşlerdir. Güneş yılını esas alan takvimi bulmuşlardır. Mısır takvimi Yunanlılar ve Romalılar tarafından kullanılarak  geliştirilmiş ve bugünkü Milâdi Takvim ortaya çıkmıştır. Tarihte ilk yıldız listesini de Mısırlılar yapmıştır.
Mısır piramitleri (Keops, Kefren, Mikerinos) dünyanın yedi harikasından biri sayılmaktadır.
Mezopotamya: Daireyi 360 parçaya bölmüş olan Sümerler, uzunluk, hacim, alan ve ağırlık ölçülerini hesaplamış, çarpma ve bölme işlemlerini bulmuşlardır. Burçları bulan Sümerler bir yılı 360 n olarak tespit etmişler bunu 12 aya bölerek gece ve gündüzü 12’şer saatlik iki dilime ayırmışlardır.
Babilliler  Ayın  hareketlerine  bağlı  olarak  354  günlük  bir  takvim  meydana getirmişlerdir.
Tarihte ilk kubbe ve kemer tekniği Sümerler tarafından Ziggurat  adı verilen tapınaklarda kullanılmıştır.
Ege ve Yunanistan: Felsefe, tarih, tıp, aritmetik, geometri ve astronomi alanlarında önemli ilerlemeler yaşanmıştır. Ege medeniyetinin kaynağı Batı Anadolu’da kurulan şehir devletleridir.
İlk önce Batı Anadolu’da doğan Felsefe sonra Yunanistan’a geçmiştir. Yunan felsefesinin  temsilcileri  Sokrat,  atun  ve  Aristo’dur.  Tarih  alanında  Heredot, Tukidides ve Ksenefon önemli  eserler vermiştir. Hipokrat modern tıbbın kurucusu olmuştur.
Mimaride tiyatro ve tapınaklar ön plana geçmiştir.
Fenike ve İbraniler: Fenikelilerde şehircilik ileri bir seviyede idi. Eski Ön Asya medeniyetlerinin Akdeniz dünyasına girmesinde önemli rol oynamışlardır.
İbraniler’in yaptığı en önemli eser Hz. Süleyman Mâbedi’dir. Bu  eser Babil hükümdarı Nabukadnezar tarafından yıktırılmıştır.

Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

1 yorum :

  1. bu site iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

    YanıtlaSil

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner