Perşembe

EVREN YAYINLARI 6.SINIF TÜRKÇE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI 5

Sponsorlu Bağlantılar 1
Evren yayınları 6.sınıf türkçe çalışma kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir.

DEVAMI  sayfa (99-100-101-102-103-104)  sayfa (105-106-112-113-114-115)  GERİ
_______________________________________________________
Ekstra Bilgi:
Atmosferin Ekolojik Açıdan Önemi
Dünyayı çevreleyen hava tabakasına atmosfer denir. Atmosfer, troposfer, stratosfer,
ozonosfer, kemosfer ve iyonosfer olmak üzere beş tabakadan oluşur. Bunlardan
Troposfer yeryüzü ile direk ilişkili olup, azot, oksijen, argon ve karbon dioksit
esas bileşimini oluşturur. Bu gazlardan başka troposferde subuharı, toz, polen, mikroorganizmalar
ve kirlilik unsuru olan çeşitli partikül ve gazlar bulunur. Atmosfer
güneşten gelen zararlı ışıkların yeryüzüne gelmesini ve yerdeki radyasyonun uzaya
kaçmasını büyük ölçüde engeller.
_______________________________________________________
Ekstra Bilgi 2:

Kubilay Hanlığı  (1280–1368)
Cengiz Han, ülkenin doğu topraklarını Ögeday’a bırakmıştı. Ögeday’ın ölümünden sonra  oğlu  Kiyûk  kağan  seçildi.  Kiyûk’un  anî  ölümü  üzerine  1251’de  toplanan kurultayda Tuluy’un oğulları olan Mengü  ve  Kubilay  başa geçtiler. Büyük Kağan Mengü’nün 1259’da ölümüyle yerine geçebilecek olan kardeşleri Kubilay, Hülâgü ve Arık Buğa arasında taht kavgası çıkmış ve bu mücadeleyi Kubilay kazanmıştır.

Çin’ yerleşe Kubilay,    Çi âdetlerin benimsedi Devlet    merkezini Karakurum’dan Pekin’e taşıdı. Cava ve Malay yarımadasını ele geçirdi. Güney Çin’e seferler düzenledi ve hâkimiyeti altına aldı. Kubilay, büyük kağan olduğundan dolayı, diğer Moğol topraklarını da kendisine bağlı kabul ediyordu. Ancak onun Çin’den dışarı hiç çıkmaması, diğer Moğol hanlarının hoşuna gitmiyordu. Bu yüzden Kubilay’a karşı başlatılan savaşlar,  Kubilay’ın 1294  yılında ölümünden  sonra  da  devam  etmiştir. Sonunda  Kubilay Hanlığı; Altınorda, İlhanlı ve Çağatay Hanlığıyla olan bağlarını kopararak tamamen bağımsız hareket etmeye başlamıştır.

Kubilay Hanlığı, Çin’de kurulduğu için Türkleşmeyen ve İslamiyeti kabul etmeyen tek Cengiz koludur. Buna karşılık Kubilay Hanlığında Budizm, Hristiyanlığın Nasturi ve Katolik mezheplerine inananlar çoğunlukta idi.
  
Venedikli gezgin Marko  Polo (Marco Polo), Papanın mektubunu Kubilay Han’a getiren babası ve amcası ile birlikte Çin’e gelmiş ve uzun süre Moğolların diplomatı ve elçiliklerinde üye olarak çalışmıştır. 20 yıla yakın bir süre Çin’de kalan Marko Polo, Çin’i gezme imkânı da bulmuş ve 1295 yılında Venedik’e döndükten sonra yazdığı ünlü seyahatnamesinde gezdiği yerleri anlatmıştır.

1368’de  vatansever  Çinliler,  Moğollara  karşı başlattıkları mücadele  sonunda, Çin’deki Moğolları ülkelerinden çıkararak Kubilay Hanlığı’na son vermişlerdir.
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner