Cuma

MEB YAYINLARI 7.SINIF İNGİLİZCE DERS KİTABI CEVAPLARI 2

Sponsorlu Bağlantılar 1

MEB yayınları 7.sınıf ingilizce ders kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir. ____________________________________________________________
Ekstra Bilgi:
Kapgan Kağan Dönemi ( 692–716 )
İlteriş Kağan öldüğünde çocukları Bilge ve Kültigin hez çok küçük olduklarından yerine kardeşi Kapgan geçti. Uzak görüşlü ve büyük bir devlet adamı olan Kapgan Kağan’ın ileriye dönük belirlediği hedeşeri; Çin’i sürekli olarak baskı altında tutmak, Çin’de yaşayan Türk boylarını Ötüken’e çekmek ve Asya’daki bütün Türk boylarını Göktürk birliği altında toplamaktı.
Kapgan Kağan döneminde başlatılan Çin seferleri ile Çin baskı altına alındı. Çin, içinde yaşayan Türkleri iade ederek, büyük miktarlarda tohumluk darı, tarım aletleri ve kumaş verdi. Bundan sonra, devlet yönetiminde ve ordu teşkilanda yeni düzenlemeler yaptı.
Kapgan Kağan 696–697 yılında Yenisey bölgesini işgal etmekte olan rgızları, düzenlediği seferle yendi ve ülkelerini ele geçirdi. Bundan  sonra sıra On-oklara (Türgişler) gelmişti. Seferlere çıkmadan önce Kapgan Kağan ülkenin doğu bölgelerinin yönetimini kardeşi To-si-fu’ya, batı bölgelerinin yönetimini “şad unvanı ile yeğeni Bilge’ye verdi. Oğlu Bögü’ye de İnal Kağan unvanını vererek kendisine veliaht yaptı. Kapgan  Kağan şiddetli hücumlarla Çin’i baskı altına almayı başardı. On-okları  da yenerek Balkaş, Isık göl ve Talas bölgelerini Göktürklere bağladı.
Kapgan Kağan’ın bundan sonraki hedefi, verimli toprakları ve zenginliği ile ünlü Maveraünnehir bölgesini fethetmekti. Bu amaçla, Tonyukuk komutasında, Bilge ve
İnal  tarafından  yönetilen  orduyu,  eski  Türk-İran  sınırı   olara kabul  edilen Demirkapı’ya gönderdi (701). Aynı yıl, doğuda Çin’e karşı yapılan seferlere de devam edildi ( 701–704). Bu arada Çin ile anlaşma yapan Basmiller de itaat altına alındı.
Kapgan Kağan’ın devlet yönetimin uyguladığı sert ve kırıcı politikası ile Çin’in bölücü kışkırtmaları  iç isyanların çıkmasına sebep olmuşturBdönemdçıkan rgişlerin ve Karlukların isyanları güçlükle  bastırılabildi. Kapgan Kağan, en son Oğuzların ayaklanmasını  bastırdıktan sonra Ötüken’e dönerken, Oğuz boylarından Bayırkular tarafından pusuya düşürülerek öldürüldü(716).

Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner