Pazartesi

MEB YAYINLARI 8.SINIF VATANDAŞLIK VE DEMOKRASİ EĞİTİMİ ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI 4

Sponsorlu Bağlantılar 1
Meb yayınları 8.sınıf vatandaşlık ve demokrasi eğitimi çalışma kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir.

sayfa 55-56-58-59-60-61-62-64-68-69-70-71    
DEVAMI     
GERİ


Ekstra Bilgi:
İslam’ın, bilime bakışı nasıldır?
İslam’ın ilk emri okuma, bilme ve öğrenme vurgularını içerir: “Oku! Yaratan R ab binin  adıylaİnsana  bilmedikle rini  belleten,  k alemle  yazm ayı  öğre t e n Rabbin en büyük kerem sahibidir.(Alâk suresi, 1-5. ayetler) Aklı kullanmayı teşvik eden İslam, akn ve bilginin sistemli kullanılğı bilimi de tvik eder. Bilimin insanlar arasındaki üstünlük ve ilerilik vasışarından biri olduğuna dikkat çeker:

Yaradan Rabbinin Adıyla oku!
O insanı kan pıhtısından yarattı.
Oku! Rabbin kalemle yazmayı öğretendir.
İnsana bilmediğini öğreten, en büyük kerem sahibidir.” (Alak Suresi 1-5)

İlk vahiy olan Alak suresi “Oku! emri ile başlar.
    “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? (Zümer suresi, 12. ayet)

Başka bir üstünlük aracı olan, Allahtan korkmak (takva) konusunda da şöyle der: “Allah’ın kulları arasında O’ndan en çok  bilginler korkar.(Fatır suresi, 28. ayet )

Sevgili peygamberimiz de bilim (ilim) konusunda şöyle buyurur: “İlim  ve hikmet,  Mü’minin  yitiğidir.  Her  nerede  bulursa  alır. “Dünyayı isteyen  ilme sarılsın, âhireti isteyen ilme sarılsın, hem  dünyayı hem âhireti isteyen yine ilme sarılsın.”(Tac, İlim)

 “İlim  aramak  her Müslümana  farzdır.”

İlim Çin’de olsa bile anız.(Feyz ül Kadir, İlim) Tüm bu âyet ve hadislerden anlıyoruz ki, İslam ilime ve bilime çok önem veriyor. İlim hem hayatımızı kolaylaştırıp, medeniyeti geliştiriyor; hem de yeni gelişmeler neticesinde imanımız taklid derecesinden kurtularak en üst seviyeye çıkıyor. Böylece kul, Allah’a daha yakın oluyor  ve Allah’ın sevgisini kazanıyor.
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner