Pazartesi

MEB YAYINLARI 8.SINIF VATANDAŞLIK VE DEMOKRASİ EĞİTİMİ ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI 5

Sponsorlu Bağlantılar 1
Meb yayınları 8.sınıf vatandaşlık ve demokrasi eğitimi çalışma kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir.

sayfa 72-73-74-75-76-77-78-79-80-81-82-83     
GERİ     
DEVAMI


Ekstra Bilgi:
İslam’da bir konunun bilimsel araştırması nasıl yapılır?
Konuları araştırırken öncelikle tarafsız (objektif) olmak  gereklidir.
Konu  ile  ilgili  m  kaynaklar  taranmalı  ve  konunun  gene çerçevesi çıkarılmalıdır. Kaynaklar bir bütünlük içinde incelenerek  hükümler konulmalıdır. Konular, öncelikle dinimizibirinci kaynağı  olaKuranı  Kerimden; sonra ikinci kaynağı olan sünnetten  (peygamberimizin z ve davranışlarından) araştırılmalıdır. Kuran  v sünnete  göre  yazılmış   olan  fıkıh  slam  hukuku)  kitaplandan  da yararlanılmalıdır. Konu ile ilgili güvenilir eski kaynaklardan ve  günümüze ait ve özellikle resmi kurumların yayını olan güvenli  kitaplardan  istifade  edilmelidir.  Bu saydığımız  her   kaynak   rünün   kendi   bilimsel   usûlü   (metodolojisi olduğu unutulmamalıdır. Tefsir usûlü (metodolojisi), hadis usûlü, fıkıh usûlü gibi.


Örneğin tefsirde bir konu araştırırken konu ile ilgili tüm ayetlerin ele anarak bir bütünlük içinde incelenmesi gerekir. Her âyetin iniş sebebiyle beraber, öncesindeki ve sonrasındaki âyetler de araşrılmalıdır. Orijinal Arapça metindeki dil, her yönden irdelenmeli, dilin inceliklerine vâkıf olunmalıdır. En az birkaç tefsirden konuya bakılmalı, yorumlar okunmalıdır. Benzer titiz çalışmalar, hadisler için de, fıkıh için de kendi usûlüne göre yapılmalıdır. Bu çalışmalar sonunda konu bilimsel olarak araştırılmış ve öğrenilmiş olabilir. Böyle ilmi bir çalışma Allah katında çok  değerlidir  ve ibadet sayılan bir davranıştır.
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner