Pazar

Meb yayınları 8.sınıf vatandaşlık ve demokrasi eğitimi çalışma kitabı sayfa 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 52 , 53 ve 54 cevapları

Sponsorlu Bağlantılar 1
Meb yayınları 8.sınıf vatandaşlık ve demokrasi eğitimi çalışma kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir.  
Ekstra Bİlgi:
İslam, aklı kullanmayı nasıl teşvik eder?
İslam Aklı Kullanmayı ve Bilimi Teşvik Eder
İslamiyet, aklı kullanmaya büyük önem verir. Akıl, din sorumluluğun ön şartıdır ve din, insanın öncelikle aklına hitap eder. Kur’an, öncelikle doğadaki kusursuz hayata işaret ederek, akılla b durumu kavramamızı ister: Yeryüzünd birbirine komşu kıt’alar üzüm bağları, ekinler, bir kökten ve çeşitli köklerden dallanmış hurm ağaçları  vardır. 
Sayfa 42
Sayfa 43
Sayfa 44
Sayfa 45
Sayfa 46
Sayfa 47
Sayfa 48
Sayfa 49
Sayfa 50
Sayfa 52
Sayfa 53
Sayfa 54
Bunların hepsi bir su ile sulanır. Böyleyken  yemişlerinde onların bir kısmını, bir kısmına üstün kılarız. İşte  bunlarda akıllarını kullanan bir toplum için ibretler vardır.”(Ra’d suresi, 4. ayet )  Kur’an, insana çeşitli konularda sorular sorarak, üzerinde düşünmelerini ister: “Acaba  onlar herhangi  bir yaratıcı olmadan mı yaratıldılar? Yoksa kendileri mi yaratıcıdırlar? Yoksa gökleri ve yeri onlar mı yarattılar?..”(Tûr suresi, 35-36. ayetler) Ayrıca Kur’an, insanların akıllarını kullanarak, iyi ve güzel işler yapmalarını; geçmiş milletlerin yaşantılarından dersler çıkarmayı öğütler. m bunlar için şünmez misiniz?”, “akletmez misiniz?”, hâla anla mayaca mısınız? gibi  ifadeler  kullanarak  insanları  düşünmeye ve  aklını kullanmaya davet eder.
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner