Salı

PASİFİK YAYINLARI 8.SINIF İNGİLİZCE DERS KİTABI CEVAPLARI 9

Sponsorlu Bağlantılar 1

Pasifik yayınları 8.sınıf ingilizce ders kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir.  


____________________________________________________________

Ekstra Bilgi:
Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Harbi’ne Girmesi
Savaş başladığı sırada Osmanlı Devleti tarafsız kaldı. İtilaf devletleri, Osmanlı Devletinin savaşa girmesini istemiyorlardı.  Almanya, İngiltere ve Rusya’ya karşı açacağı cephelerde rahatlamak için Osman Devleti’nin kendi yanında savaşa girmesini istiyordu. Osmanlı  Devlet adamlarından bir bölümü de Almanyan yanında yer alınması gerektiğini düşünüyordu. Enver Paşa bir Alman hayranıydı. Enver Paşa ve grubu Almanya ile gizli bir anlaşma yaptılar. Çünkü Almanya’nın  yanında savaşa girilirse Osmanlı kaybettiği toprakların bir kısmını alabilirdi.
Bu sırada Goben ve Breslav adlı iki Alman savaş gemisi İngiliz donanmasından kaçarak Osmanlı Devleti’ne sığındı.  Osmanlı Devleti  bu  gemileri  satın aldığını açıkladı. Gemilere Yavuz ve Midilli isimleri verildi. Bu gemiler daha sonra Karadeniz’e açılarak Rus limanlarını bombaladı. Bunun üzerine Rusya, Osmanlı Devletine savaş açtı (2 Kasım 1914). İtilaf Devletleri de Rusya’yı desteklemek için Osmanlı Devleti’ne savaş ilan etti. Böylece Osmanlı Devleti Almanya’nın yanında savaşa girmiş oldu.
Cepheler : Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşı boyunca birçok cephede savaştı. Bu cephelerden biri de Kafkasya cephesidir.
Kafkasya  Cephesi:  1914 yılında Ruslar,  Doğu Anadolu’ya saldırdılar. Enver Paşa’nın yönettiği ordu, şiddetli soğuklar yüzünden  başarısız oldu. Soğuk, açlık, hastalık gibi nedenlerden, askerlerimiz çok kayıp verdi. 1916 yılında Ruslar, Erzurum, BitlisMuş ve Trabzonu ele  geçirdi. Çanakkale savaşlarından sonra bu cepheye gönderilen Mustafa Kemal, Muş ve Bitlis’i Ruslardan geri aldı. 1917’de Rusyada çıkan ihtilal Kafkas cephesinde savaşın durmasına neden oldu.

Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner