Pazar

SEK YAYINLARI 7.SINIF MATEMATİK DERS KİTABI CEVAPLARI

Sponsorlu Bağlantılar 1

Sek yayınları 7.sınıf matematik ders kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir. ____________________________________________________________
Ekstra Bilgi:
 TÜRKİYE’DE RÜZGÂRLARIN OLTURDUĞU YER ŞEKİLLERİ
Ülkemizde rüzgârların şekillendirici etkisi azdır. Ancak Konya çevresinde ve kumsalların bulunduğu  deniz  kıyılarında şekillendirici özellik  gösterir.  Türkiye’de hâkim rüzgârlara açık, bitki örtüsünden yoksun yamaçlarda mantar kaya ve şahit kaya gibi aşınım şekilleri görülür.
Nevşehir Göreme’deki şahit kayalar ve Gülşehir’deki Mantarkaya İç Anadolu’yu ziyaret eden turistlerin en fazla görüntülediği yerlerdendir. Bu yöremizde rüzgâr aşındırması fazladır. Çünkü volkanik malzemelerin bol ve bitki örtüsünün zayıf olduğu yerlerde rüzgâr aşındırması hızlanır.
TÜRKİYE’DE BUZULLARIN OLTURDUĞU YER ŞEKİLLERİ
Türkiye’de kalıcı kar sınırını aşan yükseltiye sahip dağ zirvelerinin fazla olması, buzulların oluşmasına imkân sağlamıştır. Bunun yanında Türkiye’nin bugünkü yer şekillerinin oluşmasında en az etkili olan dış kuvvet de buzullardır. Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı’nın zirvesinde takke buzulu vardır. Ayrıca takke buzullarından sarkan küçük vadi buzulları da bulunur.
Hakkâri yakınlarındaki Buzul dağlarında birçok sirk buzulu ile uzunluğu 2 km’ye yaklaşan vadi buzulu bulunur.
Erciyes ve Kaçkar dağlarının zirvelerinde de küçük sirk buzulları vardır.


Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner