Salı

6.SINIF SOSYAL BİLGİLER DERSİ KONU ANLATIMI VE KONU ÖZETLERİ

Sponsorlu Bağlantılar 1
1.ÜNİTE: Sosyal Bilgiler Öğreniyorum
7.ÜNİTE: Elektronik Yüzyıl

Etiketler: İnkılap ders notları, sosyal ders notları, inkılap konu özetleri


___
Zihin esnekliği Bilim adamı bir düşünceye, bir görüşe sıkıca ve gereksizce bağlı kalmaz; daha etkili bir yöntem bulunduğunda kendi yöntemini bırakabilir; kendi düşüncelerim başkalarıyla tartışabilir; bulduğu sonuçları diğer kişilerin bulduğu sonuçlarla karşılaştınlabiIir; daha inandırıcı kanıtlar bulunduğunda kendi düşüncelerini bırakabilir. Ayrıca, bilim adamı düşüncelerinde esnek davranır; bir olayı çeşitli yönleriyle dikkate alabilir; mümkün olan bütün halleri düşünebilir; düşüncelerinde kapsamlı ve eleştirici davranabilir.
Yılmazlık Bilim adamları doğanın gerçeklerini ararken sürekli olarak çalışırlar. Bazen aradıklarını bulamadıkları, denemelerinde başarı sağlayamadıkları olur; fakat, bilim adamı başarısızlıktan yılmaz. Bilimsel çalışma çözülemeyen bir problemin terkedilmesini değil.
ısrarla yeni çözüm yollan aranmasını gerektirir. Uzun süreli ve sistemli çalışmalar bilim adamlarını er-geç başarıya ulaştırır.

Yaratıcılık Bilim adamlarının diğer insanlardan en önemli ayrılığı yaratıcı olmalarıdır. Özellikle fen bilimleir çok ilginç buluşlarla doludur. Fen bilimlerinin teknolojiye getirdiği yenilikler hep yaratıcı kişilerin ürünleridir. Fen adamlarının yaratıcılıklarında esnek düşünebilmelerinin, yılmazlıklarının, kendi alanlarında derin bilgi sahibi olmalarının büyük paylan vardır. (Edison elektrik ampulünü bugünküne benzer şekilde yapmayı başarmcaya kadar yüzlerce deney yapmıştır. Bugün ampul bize kolay bir icat gibi görünmektedir; çünkü ampul üzerinden elektrik geçince ısınıp akkor hale gelen ve ışık saçan bir telden ibarettir. Hangi tür bir telin akkor hale gelebileceği, akkor hale gelen telin niçin eriyip kopmadığı, niçin oksitlenmediği,vb. gibi soruları kendimize sorarsak Edison'un hangi güçlükleri aşmak zorunda kaldığını anlayabilirz.)
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

1 yorum :

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner