Perşembe

8.SINIF DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERS KİTABI CEVAPLARI

Sponsorlu Bağlantılar 1
Sevgi yayınları 8.sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir.

sayfa (13-16-21-27-33)  DEVAMI
____________________________________________________________
 Ekstra Bilgi:
Diğer Türk Devletlerinde Sanat
Avarlar; Orta Avrupa’ya, Avrupa Hunlarından bir yüzyıl sonra gelerek yeni bir kültür oluşturmuşlardır.  Macaristan’da yapılan  kazılarda Avarlara ait ağır dökme eşyalar, at binim takımları  bulunmuştur. At binim takımlarının üzerindeki hayvan üslûb dediğimi hayva cadelelerin stere resimle dikka çekicidir.
Avar sanatında kayış süslemesi de önemli yer tutar. Bu süsler daha çok hayvan ve bitki motişerinden oluşmaktadır. Bitki motifi olarak  çiçek ve sarmaşık dallarını kullanmışlardır.
Avarlar, maden sanatında da oldukça ileri idiler. Demir üzengileri altın ve gümüş kakmalı olarak yaparlardı. Ülkede bulunan altın  madenini de kuyumculukta ustaca kullanmışlardır.
Kırgızlar; Göktürk kültürüne yakın bir üslûp ortaya koyan Kırgızlar, Çin ve İran tesiri altında da kalmışlardır. Halı ve keçe gibi gündelik ev eşyalarındaki süslemelerle kendilerinden söz ettirmişlerdir.
Bulgar Türkleri; kuyumculuk sanatı yanında mimarîde de oldukça ileri bir durumda idiler. Bulgar Türkleri şehirlerini, rt şe yontma taştan yapılan kaleler, aslan heykelli saraylar, su yolları, Avar ve Macar sanatı ile benzerlik gösteren kuyumculuk eserleri ve süslemeli seramiklerle süslerlerdi.
Karluklar  ise;  özellikle  çanak,  çömlek  yapımı   ve  süslemesind kendilerini göstermişlerdir. İslamiyet’in etkisi ile süslemede insan figürleri yerini, bitki motişeri ve geometrik  şekilli  desenler  almıştır. Karluk  nemi  kapların  en  önemli  özelliği, motişerin kabın üstüne yapışrılması idi. Karluklar bu yapıştırma tekniğini, testiler ve ağızlı maşrapalarda başarıyla kullanmışlardır.
Peçenekler’de maden işlemeciliği ile sürahi, çanak, maşrapa gibi  araç-gereç yapımında usta idiler. Peçeneklere ait sanat eserlerine en güzel örnekler,  1799 yılında Macaristanın Torantal ilindeki Nagyszentmiklos Köyünde bulunan hazinedir. 23 parça üründen oluşan  Penek hazinesinde  sürahi, çanak, maşrapa,  vazo, irili-ufaklı taslar yer almaktadır. Altın kaplar ve üzerlerindeki süslemeleri, Orta Asya firlerini çağrışrmaktadır. Günümüzde Viyana’da sergilenmektedir.

Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner