Salı

8.SINIF FEN VE TEKNOLOJİ KONU ANLATIMI VE KONU ÖZETİ

Sponsorlu Bağlantılar 1
1.ÜNİTE:HÜCRE BÖLÜNMESİ ve KALITIM2.ÜNİTE:KUVVET ve HAREKET
3.ÜNİTE:Maddenin Yapısı ve Özellikleri
4.ÜNİTE:Ses
5.ÜNİTE:Maddenin Halleri ve Isı
6.ÜNİTE:Canlılar ve Enerji İlişkileri
7.ÜNİTE:Yaşamımızdaki Elektrik
8.ÜNİTE:Doğal Süreçler

Etiketler: Fen ve teknoloji ders notları, konu özetleri


____
Bilim adamlarının nitelikleri
Fen alanındaki bir bilim adamı daha okul çağlanndayken dağaya derin ilgi duymuş, çalışmalarını doğa bilimlerine yöneltmiş, fende başarı sağlamış ve bilim adamlığını meslek edinmiş bir kişidir. Fen alanındaki bilim adamlarının bazı özellikleri onları diğer kişilerden ayırır. Onları bilim adamı yapan bu özelliklerin en önemlilerine aşağıdaki paragraflarda değinilmektedir.
Doğa merakı Bilim adamı doğa varlıklarını sorgulayan, olayların nedenlerini merak eden bir kişidir. O diğer insanlardan farklı olarak pek çok olayın nedenlerini sorgular, ince ayrıntılara iner, küçük ayrıntılara dikkat eder. Çevredeki olayları anlama, doğayı öğrenme ilgisi her çocukta vardır. Ancak çocuklukta ve özellikle okul yıllarında hu ilgi iyi bir fen eğitimiyle beslenmezse çocuğun ilgisi başka alanlara kayabilir. Bilim adamı çocukluk çağlarından itibaren doğaya ilgisini sürdürmüş, doğa olaylarını inceleme ve anlama merakını geliştirmiş bir kişidir.

Nesnellik Bilim adamları bir soruna önyargısızca yaklaşırlar; sorunun birçok yönünü kendi kişisel beğenilerini işe karıştırmaksızın incelerler. Bilim adamı ulaştığı bir sonucu değerlendirmede kendi özne! yargılarını değil nesnel ölçütleri kullanır; doğa olaylarını incelerken seçimlerini gelişigüzel değil, yanlı değil, problemin gerektirdiği ölçütlerle yansı/ olarak yapar. Bu nedenle bilim adamlarının vardığı sonuçlar, diğer bilim adamları tarafından tartışılmaya, doğrulukları yoklanmaya açıktır. Nesnellik bilimsel çalışmaların başkalarına iletilmesinde (tebliğ ve yayınlarda) araştırma yönteminin açıkça belirtilmesini, varılan sonuçların kanıtlarının ayrıntılarıyla verilmesini gerektirir.
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner