Perşembe

MEB YAYINLARI 7.SINIF FEN VE TEKNOLOJİ ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI 10

Sponsorlu Bağlantılar 1
Meb yayınları 7.sınıf fen ve teknoloji çalışma kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir.

_________________________________________________________
Ekstra Bilgi:
 SORU İŞARETİ (?)
a) Soru anlamı taşıyan cümle sonlarında kullanılır.
􀂾 Bana, biraz yardım eder misiniz?
􀀹 Uyarı: Soru anlamı olmayan; fakat içinde soru sözcüğü veya soru eki bulunan cümlelerden sonra soru
işareti konmaz.
Buraya hangi yıl taşındıklarını bilmiyorum.
b) Kesin olmayan bilgileri göstermek için parantez içinde kullanılır.
􀂾 Bu şair 1497’de (?) ölmüş.
c) Bilinmeyen tarih ve yer adlarının yerine konur.
􀂾 Nesimi (? – 1404), doğum yeri (?)

Ekstra Bilgi:
Küresel  Iklim Değişikliklerine Uyum Sağlamaya Çalışan Bitki ve Hayvan Türleri


Güney Amerika’ya doğru  uzanan  Antarktika kıtasında son 50 yıl öncesine göre  ş  aylarında sıcaklık yaklaşık  5,5  0C artmıştır. Bu ısınma kendini en çok asil penguenler üzerinde hissettirmiştir. 20 yıl önce  bu bölgede  üreyen  asil penguen çifti sayısı 2800  iken günümüzde bu sayı 1000’e düşmüştür.  Bu penguenlerin yerini daha ılıman koşullarda yaşayan Papua  penguenleri almaya başlamıştır. Çünkü asil penguenler buzul üzerinde  yaşayabilmektedir. Buzulların erimesi,  asil penguenlerin yerini suda  yaşayabilen Papua  penguen- lerinin almasına neden  olmuştur.
Avrupa’da 35 yerli kelebek üzerinde yapılan bir araştırma, bu tür- lerin yaklaşık üçte  ikisinin son  20-30  yılda yayılım alanlarını  30  ile 240 km kuzeye kaydırdığını ortaya çıkardı. Avrupa’daki pek çok bitki
50 yıl öncesine göre  bir hafta erken  çiçek açıyor ve sonbaharda yapraklarını beş gün  önce  döküyor. Ingiltere’de kuşlar 20. yüzyıl ortalarına oranla ortalama 9 gün erken kuluçkaya yatıyor, kurbağalar  ise 7 hafta erken  çiftleşiyor. Kuzey Amerika’da ağaç  kırlangıçları 25 yıl  öncesine göre  ilkbaharda  kuzeye 12 gün erken göç ediyor.
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner