Cumartesi

MEB YAYINLARI 8.SINIF İNGİLİZCE DERS KİTABI CEVAPLARI 2

Sponsorlu Bağlantılar 1

Meb yayınları 8.sınıf ingilizce ders kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir.____________________________________________________________
Ekstra Bilgi:
ATATÜRK’ÜN KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ
İleri  Görüşlülüğü
Atatürk, ileri görüşlülüğü ile durumu önceden tespit eden ve  değerlendiren bir özelliğe sahipti. Olaylara gerçekçi yaklaşır,  üstün sezgi gücü sayesinde çok doğru tahminler  yapardı.   Örneğin;  daha  Birinci  Dünya  Savaşı’nın başlarında Osmanlı Devleti’nin felâkete doğru sürüklendiğini teşhis etmişti. Yine İkinci Dünya Savaşı’nın çıkacağını önceden tahmin etmişti. O’nun özellikle 1933 yılında SSCB’nin gelecekte- ki durumu hakkında yaptığı tespitlerin hepsi doğru çıkmıştır. Atatürk, 1933 yılında yaptığı bir konuşmada; SSCB’nin günün birinde parçalanabileceğini belirtmişti. Böyle bir durum karşısında orada yaşayan Türklere sahip çıkmaya hazır olmamızı istemişti.
Atatürkün  aynı  konuşmasında  söyledi...Köklerimiz inmeli  ve  olayların böldüğü tarihimizin içinde bütünleşmeliyiz. Onların (Dış Türklerin) bize yaklaşmasını bekleyemeyiz. Bizim  onlara yaklaşmamız gerekli... sözlerinin doğruluğu bu gün herkes tarafından kabul edilmiştir.
Mantıklılığı
Atatürk, zekân insanı sadece geçici başarılara götürdüğüne inanırdı. O’na göre akıl ve bilgiyle elde edilen başarılar kalıcı  olurdu. Atatürk, anlamsız ve mantıksız düşünceleri hastalık olarak nitelendirirdi. Çevresinde daima akıllı, bilgili ve mantıklı insanlara  yer verirdi. “Akıl ve mantığın çözümlemeyeceği mesele yoktur. derdi. Niteki O,   Kurtuluş   Savaşını   v inkılapları   a v mantık  çerçevesinde gerçekleştirmiş ve başarı ile sonuçlandırmıştır.
Çok Cepheliliği
Atatürk’ü diğer liderlerden ayıran özelliklerden birisi de çok  cepheli bir lider olmasıdır. Atatürk her şeyden önce fikir ve hareket adamı idi. Başarılı bir asker, iyi bir komutan ve aynı zamanda iyi bir siyasetçiydi. Her konuda; özellikle Türk tarihi ve ekonomi hakkında geniş bilgiye sahipti. Türk milletini çok iyi tanımıştı. Türkçeyi çok güzel konuşurdu. İyi bir yazardı. Müziği sever, sanatın her dalına ve sanatçılara saygı duyar, onları korurdu. Atatürk, eğitime çok önem verirdi. Kendine güveni sonsuzdu. Türk milletine hep doğruyu ve yüksek hedeşeri göstermişti.

Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner