Cumartesi

MEB YAYINLARI 8.SINIF İNGİLİZCE DERS KİTABI CEVAPLARI 7

Sponsorlu Bağlantılar 1

Meb yayınları 8.sınıf ingilizce ders kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir.____________________________________________________________
Ekstra Bilgi:
Divan - Divanıhümayûn
Kuruluşu
Osmanlı Devletinde, devletin iç ve dış işlerini  yürüten, en üst yönetim ve yar kuruluşuna Divanı Hümayûn veya kısaca Divan denirdi. Toplantılar Divanhâne denilen yerde yapılırdı.
İlk olarak Sâsânî Devleti’nde ortaya çıkan Divan, daha sonra bütün Türk İslam devletlerinde oluşturulmuştur.
Osmanlılarda divan teşkilatı Orhan Bey tarafından kuruldu. Fatih dönemine kadar divana padişah başkanlık ederken, Fatih bu görevi Veziriazama bıraktı (1475). Yine bu dönemde Divan toplantıları haftada dört güne indirildi. Alınan kararlar, sonuçlanan işler padişahın onayı alındıktan sonra kesinleşirdi.
Divan ı  hümayûnda   padişaha ait yetkileri kullanmak üzere  revlendirilmiş  kollar vardı. Bunlar Seyfiye, İlmiye, Kalemiye idi.
Yapısı
Seyfiye (E hli Ör f): Seyfiye, padahın örfe (töreye) dayalı olarak koyduğu kuralları uygulayan, yani yürütme gücünü temsil eden koldu. Bu kol, Sadrazamdan en alt tbedeki Kapıkulu ve Tımarlı Sipahi’ye kadar uzanan görevlilerden oluşuyordu. Bu kola Ehli Örf, Ehli Seyf, Ümerâ gibi isimler de veriliyordu. Bu kolun Divan’daki temsilcileri vezirlerdi. Fatih döneminde vezirlerin sayısı artmıştı. Sadrazam (Veziriazam) padişahın mutlak vekili idi ve ondan sonra gelen en yetkili kişiydi.


Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner