Cuma

MEB YAYINLARI 8.SINIF MATEMATİK ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI 2

Sponsorlu Bağlantılar 1
Meb yayınları 8.sınıf matematik çalışma kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir.

Sayfa 27 ile 44 arası cevaplar    GERİ   DEVAMI EKLENECEK


Ekstra Bilgi:
Ithalat-Ihracat (Dış Ticaret)

Ülkemizdeki ithalat  ve ihracat  hareketlerini  1980  öncesi  ve sonrası şeklinde ayırmak gerekir.  1980 öncesinde bir tarım ülkesi olan Türkiye’nin ihracatında tütün,  üzüm, incir, fındık, pamuk  ilk sıralarda yer almaktaydı.  Buna  karşılık  ithal ettiğimiz ürünler  arasında  makine,  elektrikli ev gereçleri, ulaşım araçları, saat  ve ölçü aletleri önemli yer tutmaktaydı.
Cumhuriyetin  ilk yıllarında  dış ticaret hacminin  fazla olmadığını görürüz. 1980  sonrasında Türkiye’de ekonomik  anlamda önemli  değişiklikler olmuştur.  1980’lere  kadar  ekonomi  üzerinde  korumacı ve müdahaleci politikalar izlenmiş, 1980’den  sonra  serbest  piyasa ekonomisine geçiş yapılmıştır. 24 Ocak  1980’de  alınan kararlarla  ihracata  dayalı sanayileşme  politikası benimsenmiştir. Bu dönemde ihracatı  artırmaya  yönelik  politikalar  uygulamaya   konulmuş,   bürokratik   engeller   büyük ölçüde  ortadan  kaldırılmıştır.
Türkiye’nin 1996  yılında Gümrük Birliği’ne girmesiyle  AB’den alınan sanayi  malları ithalatında artış olmuştur.  Bu  durum    piyasada yerli üreticiyi zor durumda bıraksa da  rekabet ortamı oluştuğundan ürünlerin kalitesinde önemli   bir  artış olmuştur.   Bu  kalite  artışının ardından  yerli üreticinin  kendine   olan  güveni daha  da artmış ve ürettiği malı dış piyasaya sürmüştür. Böylece sanayi ürünleri ihracatımız hızla artmıştır.


Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner