Pazar

Meb yayınları 8.sınıf inkılap tarihi ve Atatürkçülük çalışma kitabı sayfa 15, 16, 17, 19, 26, 29, 30, 31, 33 ve 34 cevapları

Sponsorlu Bağlantılar 1
Meb yayınları 8.sınıf inkılap tarihi ve Atatürkçülük çalışma kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir.  
Sayfa 15
Sayfa 16
Sayfa 17
Sayfa 19
Sayfa 26
Sayfa 29
Sayfa 30
Sayfa 31
Sayfa 33
Sayfa 34

Ekstra Bilgi:
İbadet: Allah’a  saygı  ile  boyun  eğmek,  emirlerine itaat  etmek,  Allah’ın  bize verdiği sayısız nimetlere  karşı şükran borcunu yerine getirmektir.

Niçin ibadet etmeliyiz?
Allah evreni ve içindeki sayısız varlıkları yoktan yarattı. İnsanı yaratılmışların en mükemmeli ve en şereflisi yaptı. İnsan için sayısız  nimetler verdi. Peygamberler ve kitaplar  göndererek  de  doğru  yolu  gösterdi.  “Allah’ın  nimetini  sayacak   olsanız bitiremezsiniz. (Nahl suresi, 18. ayet) O halde Rabb’inizin nimetlerinden hangisini yalanlıyorsunuz?”  (Rahman suresi, 16. ayet) İnsanlardan gördüğü en ufak iyiliğe teşekkür eden insan, Allah’ın kendisine verdiği nimetlere ve güzelliklere duyarsız kalamaz. Allah’a karşı şükran duygusu içinde teşekkür etmek, onun emir ve yasaklarına uymak durumundadır. Nimeti inkâr etmek ve nimeti vereni unutmak nankörlük olur.

İbadet etmek zorunlu mudur?
İnanmak ile ibadet etmek ayrıdır. İnanmak için ibadet etmek şart değilse de ibadetlerin geçerli olması için inanmak temel şarttır. İbadet etmeyen inancını kaybetmez ama çok büyük günah kazanır. İbadeti bıraktığı sürece imanın kuvveti azalır. İnancı güçlü bir insan sürekli ibadet etmek için çalışır.
İbadet yalnız Allah’a yapılır. İbadet ederek samimi niyet ve içtenlikle  Allah’ın rızasını kazanmak amaçlanır. İbadet insanı Allah’a yaklaştırır. Cennetin anahtarı olan imanımızı korur ve kuvvetlendirir, ümitsizliğe ve bunalıma düştüğümüzde, duanın ve ibadetin gücü bizi rahata kavuşturur.

Gerçek mü’min ibadetini terk etmez. Allah’ın “Ey Muhammed! De ki: Duanız olmasa  Rabbim  size ne diye değer  versin”  (Furkan suresi,  77.ayet   ayetini asla hatırından çıkarmaz.

Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

2 yorum :

  1. süper cevaplar

    YanıtlaSil
  2. cevaplar iyi ama tüm sayfalar yok

    YanıtlaSil

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner