Pazar

8.SINIF FEN VE TEKNOLOJİ DERS KİTABI CEVAPLARI

Sponsorlu Bağlantılar 1
DİKEY YAY  MEB YAY  ALTIN KİTAPLAR YAY.

8.sınıf fen ve teknoloji ders kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir. 

Ekstra Bilgi:
Batı Karahanlı Devleti
Batı Karahanlı Devleti, Maveraünnehir ve Fergana civarında 1042’de kurulmuştur. Başkentleri önceleri Özkent iken, Semerkant’ın ele geçirilmesi ile buraya taşınmıştır. Batı Karahanlı Devleti’nin en büyük hükümdarı I. İbrahim’dir (1052–1068). İbrahim ülkesindeki karışıklıkları önlemiş,  devletinin topraklarını Doğu Karahanlılardan bazı toprakları alarak genişletmiştir. Ölümünden sonra yerine oğlu Nasr geçmiştir (1068). Nasr döneminde Büyük Selçuklu Sultanı Alp Arslan, bu ülke üzerine sefere çıkmışsa da, sefer  sırasında Yusuf  Harezmî   adlı  bir  kale  kumandanı   tarafında suikastla öldürülmüştür  (1072).  Nasr,  bu  durumda yararlanmayı  düşünerek  Selçuklu topraklarına girmişse de, Alp Arslan’ın oğlu Sultan Melikşah’ın  karşı saldırısı sonu- cunda  geri  çekilmek  zorunda  kalmıştır. Sultan  Melikşah, veziri  Nizamülmülk’ün tavsiyesine uyarak  Nasr’la barış yapmış, iki hanedan arasında yapılan evlilikle de akrabalık bağları kurulmaya çalışılmıştır.

Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah 1089’da Buhara’yı ele geçirerek Batı Karahanlılarını kendine bağlamıştır. 1136 yılında başlayan Karahitay  istilası,  Batı Karahanlılarının sonunu getiren en önemli olaylardan birisidir.  Bu olay Batı Karahanlılarını gittikçe güçsüzleştirmiştir. 1141 yılında yapılan Katvan Savaşı’nda Büyük Selçuklu Devleti’nin Karahitaylara yenilmesi sonucunda, Batı Karahanlıları Karahitay egemenliğini kabul etmek zorunda kalmışlar, sonunda da 1212 yılında Harzemşahlar Devleti’nin hükümdarı Muhammed Harzemşah tarafından yıkılmışlardır.

Karahitayların 1141 yılında Karahanlı ülkesini istila etmelerinden sonra Fergana bölgesinde başkent Özkent  olmak üzere bağımsız bir Karahanlı Devleti kurulmuştur. Bu devletin hükümdarları Tuğrul  Kara  Hakan  unvanını taşımışlardır. Haklarında fazla bilgi bulunmayan Fergana Karahanlıları da muhtemelen 1211 yılında yıkılmışlardır.

Karahanlı Devleti, Türk tarihinde tam anlamıyla köprü bir devlet rolü oynamıştır. Hem Türklerin İslamiyete geçişlerinde, hem de Türklerin Ön  Asya’ya gelişlerinde köprü vazifesi görmüştür. Karahanlılar İslamiyeti kabul eden ilk Türk devletidir. Orta Asya’daki Müslüman olmayan Türklerle savaşarak onların da Müslüman olmalarında büyük rol oynamışlardır. 

Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

2 yorum :

  1. yıldırım yayınlarını da istiyoryuz.

    YanıtlaSil
  2. yıldırım yayınları lütfen

    YanıtlaSil

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner