Cumartesi

Güzel ahlakla ilgili bir ayet meali ve bir hadis

Sponsorlu Bağlantılar 1
Hadis: Bir kimse tevbe ederse, tevbesini Allahü teâlâ kabul eder. Kötü ahlaklı kimsenin tevbesi makbul olmaz. Zira bir günahtan tevbe ederse kötü ahlakı sebebiyle, daha büyük günah işler
Ayet: De ki: "Rabbim yalnızca çirkin hayasızlıkları -onlardan açıkta olanlarını ve gizli olanlarını,- günah işlemeyi, haklı nedeni olmayan 'isyan ve saldırıyı' kendisi hakkında ispatlayıcı bir delil indirmediği şeyi Allah'a şirk koşmanızı ve Allah'a karşı bilmediğiniz şeyleri söylemenizi haram kılmıştır." (Araf Suresi, 33)

____________________________________________________________
Ekstra Bilgi:
Anadolu’da Hâkimiyet Mücadelesi
Fatih sultan Mehmet’in amacı m Anadolu’yu ele geçirerek Anadolu’da siyasi otoriteyi sağlamlaştırmak ve Karadeniz ticaretini denetim altına almaktı. Bu amaçla Amasra Cenevizlilerden alındı. İsfendiyaroğullarına son verilerek Kastamonu ve çevresi Osmanlılara  katıldı. 1461 yılında Trabzon İmparatorluğuna son verildi. Böylece Karadeniz’in Anadolu kıyılarında Osmanlı egemenliği kuruldu.

Her fırsatta Osmanlı’ya düşmanlık yapan Karamanoğullarından Konya ve Karaman alındı.
Karamanoğulları Beyliğine tamamen II. Bayezit  son verdi.
Anadolunun  doğusunda  oldukça  güçlü  bir  devlet  olan  Akkoyunlular  vardı.
Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın Osmanlılara karşı Karamanoğulları, Trabzon
İmparatorluğu ve Venedik ile ittifak kurması üzerine Osmanlı-Akkoyunlu çatışması kaçınılmaz hale geldi. Fatih Akkoyunlu  devleti üzerine sefere çıktı. 1473 yılında Erzincan yakınlarında  Otlukbeli’nde yapılan savaşta, Uzun Hasan yenildi. Bundan sonra Akkoyunlular Osmanlılar için bir tehlike olmaktan çıktı ve yıkılma sürecine girdi. Bir süre sonra Safevi  Şah İsmail Akkoyunlu Devleti’ne son verdi.
Fatih döneminde Osmanlılar açısından tehlikeli sayılabilecek  bir  diğer konu Memluk Devleti idi. İlişkiler gerginleşmesine  rağmen bu dönemde M emlûklerle herhangi bir savaş yapılmadı. Fatih Sultan Mehmet 1481 yılında Anadolu yönünde yeni bir  sefere  çıktı.  Fakat  padişah henüz  seferin  başında iken  Gebze’de  vefat  etti. Araştırmacılar, bu seferin Memlûk  Devleti ya da Rodos üzerine  olduğunu tahmin etmektedirler.

Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

1 yorum :

  1. Adsız20 Mart

    Çok güzel olmuş işime çok yaradı.

    YanıtlaSil

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner