Cumartesi

İnsanların düşüncelerinin birbirinden farklı olmasının sebepleri nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar 1
Bunun birçok sebebi vardır. İnsanların içinde bulundukları toplumun kültürü, ekonomik şartları, aldığı eğitimin niteliği, ailesinin verdiği eğitim ve tabi ki kişinin genetik yapısı, kişiliği insanların düşüncelerin farklı olmasına sebeptir.

____________________________________________________________
Ekstra Bilgi:
Kardeşler Arası Taht  Kavgaları
Timur, Semerkant’a dönerken arkasında güçlü bir Osmanlı  Devleti bırakmak istemiyordu. Osmanlı topraklarını Yıldırım  Bayezit’in oğulları arasında paylaştırdı. Bayezit’in oğullarından Süleyman Çelebi Edirne’de, Musa Çelebi Bursa’da, Mehmet Çelebi Amasya’da, İsa Çelebi de Balıkesirde hükümdarlıklarını ilan ettiler. Mustafa Çelebi  ise Timur tarafından Semerkant’a götürüldü.

Şehzadeler birbirlerine karşı hâkimiyet mücadelesine giriştiler. Bizans’ın sürekli birbirlerine karşı kışkırttığı  şehzadeler arasındaki  taht mücadelesi on bir l sürdü. Osmanlı tarihinde 1402 yından 1413 yına kadar süren bu döneme Fetret Devri denildi.

Fetret Devrindeki mücadelenin galibi Mehmet Çelebi oldu.
Fetret Devrinde Osmanlı maddi ve manevi pek çok zarara uğradı. Osmanlı Devleti dağılma tehlikesi geçirmesine rağmen Balkanlardaki  varlığını sürdürdü. Bunun en büyük nedeni Osmanlı Devletinin Balkan uluslarına uyguladığı hoşgörülü ve adaletli
yönetimdir.

Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner