Cumartesi

MEB YAYINLARI 7.SINIF DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ KİTABI CEVAPLARI 5

Sponsorlu Bağlantılar 1

MEB yayınları 7.sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir. 


 __________________________________________________________

Ekstra Bilgi:
Hint Okyanusunda Üstünlük Sağlama Mücadelesi
Ümit Burnu’nun dolaşılıp ve Hindistan deniz yolunun bulunmasından sonra (1498) Portekizliler, Hint Okyanusuna açıldılar. Portekizliler Hindistan’da sömürgeler elde ettiler. Böylece Hint ticaret yolu onların denetimine geçmiş oldu.

Portekizliler Basra Körfezi’nin girişini kapatarak Müslüman tüccarların ticaretine engel olmaya başladılar. Ayrıca Arap Yarımadası’nın güneyinde Basra Körfezi’nde ve Hindistanda  Müslüman  devletlere baskı yaptılar ve Müslümanları hacca götüren gemilere zarar verdiler.

Hindistan’daki Cücerat Sultanlığı Portekizlilere karşı Osmanlılardan yardım istedi. Kanunî  de Müslümanlara yardım etmek ve Hint deniz  ticaret yolundaki Portekiz egemenliğine son vermek için Hint deniz seferlerini başlattı. Hindistan’a 1538-1553 yılları arasında dört deniz  seferi yapıldı. Hadım Süleyman Paşa (1538), Piri Reis (1551), Murat Reis (1552) ve Seydi Ali Reis (1553) bu seferlerde görev aldılar. Birinci sefer sonunda Yeme ve Aden alındı. İkinci seferde Piri Reis Arap Yarımadısı’nın güney doğusundaki Maskat’ı ele geçirdi. Üçüncü ve dördüncü seferler ise başarısızlıkla sonuçlandı.  Herşeye rağmen  Hint  deniz  seferleri  sonunda  Arabistan  Yarımadası Osmanlı yönetimine girdi. Kızıldeniz ve Basra rfezinde denetim slandı. Yemen, Eritre, Sudan kıyıları ve Habeşistan’ın bir kısmı Osmanlı topraklarına katıldı.

II. Selim döneminde de Portekiz saldırılarına  karşı Sumatra adasındaki Müslüman Açe sultanı yardım istedi. Kurdoğlu Hızır Reis e hükümdarlarına cephane ve asker yardımını ulaştırdı.

Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner