Pazar

MEB YAYINLARI 7.SINIF FEN VE TEKNOLOJİ DERS KİTABI CEVAPLARI

Sponsorlu Bağlantılar 1
Meb yayınları fen ve teknoloji ders kitabı cevapları öğrencilerin ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Cevaplarda gördüğünüz yanlışlıklar için bizleri bilgilendiriniz.
kendimizi değerlendirelim   
ünite sonu değerlendirme
____________________________________________________________
Ekstra Bilgi:
AVRUPANIN YAYILMASI
Yayılmanın Sebepleri
XV. yüzyılın ortalarından itibaren Avrupa ülkeleri, deniz aşırı  ülkelere doğru yayılma ihtiyacı duydular. Bunun çok çeşitli sebepleri vardı.
Avrupa'da XV. yüzyılın ikinci yarısında ticaret gelişmeye başladı. Yeni pazar ve hammadde kaynaklarına ihtiyaç duyuldu. Millî devletler siyasi yönden güçlenmek, ekonomik yönden gelişmek istediler. Ticaret yollarının ülkelerinden geçmesine özen gösterdiler. Sanayinin gelişmesine çalıştılar. Deniz ticaretine önem verdiler.
Yeni  çda  Karadeniz  ve  Akdeniz  Türklerin  kimiyetinde  idi.   Bu  yüzden Avrupa'nın denizci milletleri, doğu ülkeleri ile doğrudan  ticaret yapmak ve zengin olmak istediler. Bu amaçla yeni deniz yolları aramaya başladılar.
Avrupalılar, Asya ve Afrika’da kıymetli madenlerin bol olduğuna  inanıyor ve oralara gitmek istiyorlardı. Bilinmeyen yerleri tanıma isteğinde olanlar da vardı. Ayrıca Avrupalıların Hristiyanlığı yaymak istemeleri de onları kıta dışına yayılmalarının  bir diğer sebebi olmuştu.
Pusulanın kullanılması, gemicilik sanatının ilerlemesi ve crafya bilgisinin ilerlemesi Avrupalıların yayılmasını kolaylaştırdı. Matbaanın bulunuşu ve Müslümanların ve eski Yunan coğrafyacılarının dünyaya ait bilgilerinin yayılmasını ve okunmasını sağladı.

Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner