Salı

MEB YAYINLARI 8.SINIF İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI 4

Sponsorlu Bağlantılar 1
MEB yayınları 8.sınıf inkılap tarihi ve Atatürkçülük çalışma kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir.

sayfa (65-66-67-68-69-70-71-72-73-74)          DEVAMI          GERİ

Ekstra Bilgi:
Zekât
Zekât  temizlemek  demektir. Terim  olarak  zekât, dinin ölçülerine re zengin sayılan Müslümanların yılda bir kez malının veya parasının kırkta birini fakirlere vermesi demektir.
Zekât, İslam’ın şartlarından olup mal ile yapılan bir ibadettir. Kur’an’da namaz ile birlikte 37 yerde geçmesi, ne kadar önemli bir ibadet olduğunu gösterir.

Kimler zekât vermelidir?
Müslüman, akıllı, ergen, r, zengin insanlar zekât vermelidir. Dinimize göre borcu ve ihtiyacından fazla olarak, 80 gr. civarında altını veya o  değerde malı-parası olan kimseler zengindir. Bu kimseler bu paranın veya malın üzerinden 1 yıl geçtikten sonra, değerinin kırkta birini ihtiyaç sahiplerine vermelidir.

Zekât kimlere, nelerden verilir?
Zekât fakirlere, yoksullara, borçlulara, yolda kalanlara, Allah yolunda çalışan ama ihtiyacı olan, öğrenci ve askerlere verilir. Zekât altın, gümüş, yiyecek, giyecek, para vb. cinsinden verilebilir.
Anne, baba,  dede, nine, çocuklar  gibi bakmakla yükümlü  olduğumuz kimselere zekât verilemez.
Kur’an-ı Kerim’e göre, zenginlerin mallarında muhtaç ve yoksullar  için  bir hak vardır. (Zariyat Suresi, 19. ayet) Malın, zenginler arasında elden ele dolaşan bir servet haline gelmemesi gerekir. (Haşr suresi, 7. ayet)

Zekâtın faydaları nelerdir?

”Zekât, zenginlerin mallarını temizler ve vicdanlarını arıtır. (Tevbe Suresi, 103. ayet) Allah’ın zekât emrini yerine getirdiği için, insan huzur  duyar. Toplumdaki ihtiyaç sahiplerine yardımcı olunmuş olur. Zekât veren kişi cimrilik hastalığından, fakir kimseler de  zenginleri  kıskanm durumundan  kurtulurlar.  Zekât,  sosyal  yardımlaşma ve dayanışm sistemidir.  Zekâtla,  zengin-fakir  arasındaki  uçurumlar  kapanmaya, aralarında şefkat ve merhamet, sevgi ve dostluk bağları gelişmeye başlar. Toplumda birlik ve beraberlik bağları güçlenir. Zekât veren kişinin malı  bereketlenir, çoğalır. Allah’ın kendisine verdiği malın şükrünü ödemiş  olur. Hem Allah’ı hem de fakir kullarını memnun  etmiş olur.  Zekâtla  ülkemizin  huzur,  güven  ve  refahına  katkı yapılmış olur.
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner