Perşembe

MEB YAYINLARI 8.SINIF İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI 6

Sponsorlu Bağlantılar 1
MEB yayınları 8.sınıf inkılap tarihi ve Atatürkçülük çalışma kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir.

sayfa (86-87-88-94-95-96-97-98-99-100)         DEVAMI        GERİ

Ekstra Bilgi:
Salih Amel
Salih amel, iyi, güzel, faydalı ve davranış demektir.
Allah’ın rızasına, kişinin ve toplumun menfaatine uygun, iyi bir niyet ile yapılan her güzel iş, söz ve davranış, salih ameldir.

İbadetler birer salih amel olduğu gibi, insanlara, hayvanlara, bitkilere merhamet etmek, darda olanlara yardım etmek, yaşlıyı, özürlüyü, çocukları gözetmek de salih ameldir.

İmanı kuvvetlendiren, onu çepeçevre kuşatarak sağlamlaştıran salih amellerdir. Kur’an-ı Kerim’de doksandan fazla ayette salih amel  emredilmiştir. “Ant  olsun  zamana  ki, insan  gerçekten   zarar içindedir.  Ancak  iman  edip  de  salih  ameller  işleyenler, birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler hariç.”(Asr  suresi) Bu sûrede olduğu gibi iman ve salih amel sürekli beraber anılmıştır. İnanmak ve faydalı güzel yapmak, bir bütünün ayrılmaz parçaları olarak ortaya konulmuştur. İman olmadan  güzel amelin hiçbir değeri olmadığı gibi, salih amelin olmadığı imanın da tadı yoktur.

Salih amel işlerken, samimi niyet ve Allah’ın rızasını gözetmek büyük önem taşır. Gösteriş ve çıkar uğruna yapılan güzel davranışlar, salih  amel  değildir. Salih amel aslında imanın doğal sonuçlarıdır. Kalbinde gerçek ve güçlü iman besleyen her insan, güzel davranışlar sergiler;  kendisine, ailesine, vatanına, milletine, insanlığa faydalı hizmetler yapar.

Salih amelin faydaları nelerdir?
Dünyada iken, salih amel maksadıyla ibadet etmek, insanlara ve  diğer  canlılara zarar vermemek;  bilakis onları koruyup gözetmek, zordakilere yardım etmek, ailemizin geçimini sağlamak için helal kazanç yollarında çalışmak, hayatımızın ve çevremizdeki hayatların güzelleşmesine  katkıda bulunur. Allah “İnanıp  salih  ameller  işleyenler Cennet  bahçelerindedirler.  Rablerinin  katında   onlara   diledikleri   verilir.  İşte büyük lütuf budur.”(Şûra suresi, 22. ayet) buyurarak, salih amel işlemenin ahiretteki sonuçlarını göstermiştir.


Namaz, oruç, zekât gibi ibadetlerden tutun da, yoldaki zararlı bir  maddeyi alıp kenara koymayı, bir yetimi okşamayı, bir insana güler yüzle bakmayı bile salih amel sayan dinimiz, evrensel bir hayat tarzı ortaya koymuştur: “Allah rızası ve toplum faydası için daima iyi, güzel, sevap ve faydalı söz söylemek, ve davranışlar  yapmak.”
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner