Cumartesi

MEB yayınları 7.sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi kitabı sayfa 113 cevapları

Sponsorlu Bağlantılar 1
                      CEVAPLAR İÇİN SORULARA TIKLAYINIZ.
1. Güzel ahlaklailgili bir ayet meali ve bir hadis bularak defterinize yazınız.
2. Doğruluk vedürüstlükle ilgili birer tane atasözü ve deyim bulunuz.
3. “İnfak, tevazuve israf” kelimelerinin anlamlarını sözlükten öğreniniz.
4. Savurganlığın zararlarıyla ilgiligözlemlerinizi defterinize yazınız.

____________________________________________________________
Ekstra Bilgi:
Bizans’ı Diriltme Umutlarının  Söndürülmesi
Bizans İmparatorunun iki kardeşi Mora Yarımadasını paylaşmışlardı. Fatih bu durumu tehlikeli buldu. 1460 yılında birkaç  kale haricinde bütün Mora Yarımadası alındı.

Trabzon  imparatorunun Osmanlılara karşı ittifak kurması ve yıllık vergisini öde- memesi üzerine Fatih harekete geçti. Bu sefer  sırasında, yol üstünde bulunan ve Cenevizlilerin    elinde    olan    Amasra    (1459)    alındı.    1460    yılında    Sinop Candaroğullarından alındı. Karadan ve denizden kuşatılan  Trabzonu, imparator, Osmanlılara teslim etti (1461). Böylece bütün Karadeniz bölgesi Osmanlı yönetimi altına alındı. Samsun, Bafr ve  Niksar yörelerinden getirilen Türkler, Trabzon’a yerleştirilerek şehir Türkleştirildi.
Balkanlarda Fetihlerin Devam Etmesi
Fatih İstanbulun fethinden sonra; Avrupa devletlerinin Türklere karşı birlmelerini önlemek ve Balkanlarda Türk hâkimiyetini pekiştirmek istedi. Bu amaçla, Arnavutluk, Bosna-Hersek, ak ve Boğdan üzerine  seferler düzenledi. Fatih, Balkanlarda ilk olarak Sırbistan seferine  çıktı. Sırbistan üzerine 1454 yılından 1459 yılına kadar seferler  düzenlendi. Macarların elindeki Belgrad  dışında bütün Sırbistan  doğrudan Osmanlı yönetimine alındı.

Arnavutluk’un başında bulunan İskender Bey’in ayaklanması üzerine Fatih, buraya sefer düzenledi. Üçüncü sefer sonunda bütün Arnavutluk Osmanlı topraklarına katıldı (1479).

1462 yılında Fatih ak seferine çıktı. ak Osmanlı egemenliğine girerek yıllık vergi ödemeyi kabul etti. Fatih’in katıldığı ikinci sefer sonucunda Boğdan Osmanlı egemenliğni kabul etti (1476).

Güçlü bir donanması olan Venedik’in karadan kuşatılabilmesi  için Bosna’nın alınması gerekiyordu. Fatih Bosna Krallığı üzerine sefere çıktı. 1464 yılında m Bosna toprakları alındı. Hersek  Krallığı da daha sonra Osmanlı yönetimini kabul etti. Hersek kesin olarak II. Bayezit zamanında fethedildi.


Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner