Perşembe

MEB YAYINLARI 6.SINIF FEN ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI 4

Sponsorlu Bağlantılar 1
Meb yayınları 6.sınıf fen ve teknoloji çalışma kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir. 

DEVAMI              sayfa 83 ile 107 arası cevaplar            GERİ

Ekstra Bilgi
Laiklik nedir?
 Laiklik,  din ve devlet işlerinin birbirlerinden ayrılmaları, dinin de devletinde birbirlerine karışmamaları  anlamına  gelir.
 Kişiye bakan yönü ile laiklik nedir?
 Kişileri ilgilendiren yönüyle, akıl ve vicdanın kendi alanlarında hür  olduklarını belirterek bir dokunulmazlık alanı çizer.
 Kişilerin dinî inançları yüzünden, ya da benimsemiş oldukları dinin  kurallarını yerine getirip getirmemelerinden ötürü, baskı ve ayrım görmeme ilkesini ifade eder.

Ekstra Bilgi:
Kan Dokusu
Kan "plazma" adı verilen bir sıvı ortam ile, bu ortam içinde süspansiyon halinde dağılan hücrelerden oluşan bir dokudur. Kan damar sistemi içinde, kalbin pompalama gücü ile tüm vücudu dolaşır.
Plazma : Kanın pıhtıyı oluşturan maddeler, protein, yağ, şeker, vitamin, hormon ve inorganik maddeler gibi bir çok madde içeren sıvı kısmı.
Memeli hayvanların dolaşım sisteminde bulunan kan hacmi normal olarak vücut ağırlığının 1/7-1/10’u kadardır. Kurbağalarda ve kuşlardaki kan hacmi oranı da memellerdeki gibidir. Balıklarda ise bu oran biraz daha düşüktür.
Genel olarak canlılardaki kanın % 55’i plazma ve % 45’i kan hücrelerinden oluşmuştur.
PLAZMA
Su % 91
Plama proteinleri % 7
Albuminler
Globulinler
Alfa globulinler
Beta globulinler
Gama globulinler
Fibrinojen
Serum % 2
İnorganik tuzlar
Karbon hidratlar
Lipidler
Enzimler
Hormonlar
Vitaminler
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner