Pazar

MEB YAYINLARI 8.SINIF İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI 8

Sponsorlu Bağlantılar 1
MEB yayınları 8.sınıf inkılap tarihi ve Atatürkçülük çalışma kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir.

sayfa (112-113-114-115-116-121-122-123-124-129)    DEVAMI    GERİ

Ekstra Bilgi:
Kolaylık ve Güç Yetirebilirlik
İbadetlerle ilgili temel ilkelerden birisi de ibadetlerin “kolaylık ve ç yetirebilirlik” esasına dayalı olmasıdır. İslam dininin evrensel niteliklerinden birisi de kolaylık dini olmasıdır. İslam, insanı zora ve sıkıntıya sokmak için gelmemiştir. Yüce Allah şöyle buyurur:  “Allah  size  kolaylık  diler,  zorluk   dilemez. (Bakara  suresi,  185.  ayet) “Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez.”(Maide suresi, 6. ayet)

İbadette önemli olan gücümüzün yettiği kadar ve zora sokmadan ibadet etmektir.
İslam’a  göre  “Allah  bir  kimseyi  ancak  gücünün   yettiği  şeyle  yükümlü  kılar.” (Bakarasuresi, 286. ayet) “Bdin  kolaylık  dinidir. Kimse  dini  geçmeye çalışmasın. Yapamadığı    eksiklikle kalı v üstünlü dinde    kalır.”   (Buhari İman) Peygamberimiz iki şey arasında karar vereceği zaman günah olmadığı sürece mutlaka en kolayını seçerdi. (Müslim, Fedail)

İbadetlerde kolaylık örnekleri nelerdir?
Cuma namazı, oruç, hac gibi ibadetler bazı özürler sebebiyle düşebilir.  Namazı ayakta kılmaya sağlığı elvermeyen oturarak, yatarak ya da gözü ile ima ederek kılabilir. Su bulunmadığı zamanlarda teyemmüm ile abdest alınabilir. Uzun yolculuğa çıkanlar namazların farzını 4 rekâttan 2 rekâta düşürerek kılarlar. Kışın soğuk havalarda ayak yıkamak yerine mest üzerine mesh etmek kolaylığı vardır. Hasta ve yolcular oruçlarını sonradan kaza etmek üzere tutmayabilirler…

İbadet yaparken gücümüzün yettiğini en iyi Yüce Allah ve kendimiz biliriz. Zora girdiğimiz takdirde kolaylık ölçülerini kullanırız. Önemli  olan  bu kolaylık ilkelerini menfaatimize göre değil, gücümüzün yettiği şartlar çerçevesinde uygulamaktır. Dinde esas  olan  zorlaştırmak değil  kolaylaştırmak ve  sevdirmektir.  Peygamberimizin  şu öğüdünü aklımızdan  çıkarmayalım: “Kolaylaştırınız,  zorlaştırmayınız;  müjdeleyiniz,  nefret ettirmeyiniz.”(Buhari, İlim)
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner