Çarşamba

MEB YAYINLARI 8.SINIF İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI 9

Sponsorlu Bağlantılar 1
MEB yayınları 8.sınıf inkılap tarihi ve Atatürkçülük çalışma kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir.

sayfa (130-131-132-133-134-135-136-137-138-139)    GERİ    DEVAMI

Ekstra Bilgi:
Hz. Muhammed Bir İnsandır
Hz. Muhammed, Arabistan yarımadasında 571-632 yılları arasında  yaşamış olan  son  peygamberdir.  Abdullah-Âmine  çiftinin  oğludur Mekke’de  doğmuş Medine’de vefat etmiştir. O da, diğer insanlar gibi  yer,içer, uyur, yorulur, üzülür, sevinir, ibadet eder, çalışır, çabalardı. Evlendi, çocukları oldu, çobanlık, tüccarlık yaptı. Ordulara komuta etti, devlet yönetti, okul kurdu, namaz kıldırdı, insanlara örnek oldu.

Kur’an’a re Hz. Muhammed nasıl bir insandı?
Kur’an-ı  Kerim,  Hz.  Muhammed’in  insani  yönünü  şöyl açıklar  Ey Muhammed! De ki: “Ben de ancak  sizin gibi bir insanım. Ne var  ki bana  sizin ilahınız  ancak   bir   tek  ilahtır   diye  vahyolunuyor.  Kim  Rabb’ine   kavuşmayı umuyors yararlı    bir    iş    yapsı v Rabb’ine    ibadette    kimsey ortak  koşmasın.”(Kehf  suresi, 110. ayet) Başka ayetlerde de onun, geleceği bilemeyen, içlerinden biri olan, okuma ve yazması olmayan, kimseye zarar ve fayda verme gücü olmayan, melek değil ölümlü bir insan olduğu vurgulanmıştır. Onu insan üstü görmek, olağanüstü güç ve özelliklere sahip olduğunu  düşünmek, Kur’anî gerçeklere uygun düşmez.
Kur’an’a  göre  Hz.  Muhammed  şüphesiz  büyük   bir  ahlak  üzerindedir (Kalem suresi, 4. ayet) ve ahiret  gününe kavuşmayı umanlar için en güzel örnektir. (Ahzâb suresi, 21. ayet)

Hz. Muhammed’e doğruluğu ve güvenirliği  sebebiyle Muhammedül Emin (güvenilir Muhammed) lakabı takılmıştı.

Hz.  Muhammed  merhametliydi.  İnsanlara  değer  verirdi,  cesaretli,  sabırlı, hoşgörülüydü. Hakkı gözetirdi. Verdiği sözde dururdu.  Zamanı iyi değerlendirirdi. Temiz, zarif ve nazikti. Güleryüzlü, tatlı  sözlüydü. Lüksten ve israftan uzak durur, kendi işini kendi görürdü. Her bakımdan tüm dünyaya örnek olan bir insandı.


İslamiyete  girmenin  şartı olan  Kelime-i  Şehadet   cümlesinde,  “Allah’tan  başka ilah  olmadığına  ve Hz. Muhammed’in Allah’ın  kulu  ve elçisi olduğuna” şehadet ederken onun öncelikle bir kul (insan) olduğuna işaret ederiz.
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner