Pazar

Doku yayınları 7.sınıf ingilizce ders kitabı cevapları

Sponsorlu Bağlantılar 1
Doku yayınları 7.sınıf ingilizce ders kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir.

sayfa 9  sayfa 13  sayfa 19  sayfa 21
sayfa 22   sayfa (11-12-14-15-20)   DEVAMI

____________________________________________________________
Ekstra Bilgi:
İslam Medeniyetinin Teşekkülünde Diğer Medeniyetlerin Etkisi
Eski Yunan Tesiri
Emeviler döneminde başlayan tercüme faaliyetleri Abbasiler  döneminde hız kazandı. Tercüme edilen Eski Yunan eserleri, daha çok tıp, matematik ve felsefeye ait eserlerdir.  Özellikle  Aristo  ve  Eşatu (Platon)un  rüş   ve  şüncelerinden yararlanıldı.
Eski Hint Tesiri
VIII.  zyılda  Bağdat’a  gelen  Hintli  bir  gezginin  getirdiği   matematik  ve astronomiyle ilgili eserleri Halife Mansur Arapçaya çevirtti. Bu eserlerden İslam bilginleri faydalandılar. Bu eserlerle birlikte Hint rakamları İslam alemine girmiştir. Hindistan’ın matematik ilmine diğe bir katkısı IX. yüzyılda İslam alemine girmiş olan onlu sistemdir.
İran Tesiri
İran medeniyeti daha çok edebiyat ve güzel sanatlar alanında İslam medeniyetine tesir etmiştir. Kelile ve Dinme adlı, kuşlar ve diğer hayvanlar hakkındaki hikaye, İran vasıtasıyla Arapçaya tercüme edildi.

Süryani ve Bizans Etkisi
Abbasiler döneminde Eski Yunan Eserleri Bizans İmparatorluğu’ndan istenmiştir.
Süryaniler tercüme faaliyetlerine aracılık yapmışlardır.  Çünkü  ilk tercüme edilen eserler Yunan kültürüne ait olmakla birlikte Süryanîce yazılmış eserlerdir.

Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner