Pazar

Özgün yayınları 7.sınıf ingilizce ders kitabı cevapları

Sponsorlu Bağlantılar 1
Özgün yayınları 7.sınıf ingilizce ders kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir. 

sayfa (12-13-15-16-17)  sayfa (18-19-20-22-23)  DEVAMI  
  ____________________________________________________________

Ekstra Bilgi:
Yaka Türkmenleri ( Türkmenistan)
Türkmen,  Oğuzların İslamiyeti    kabul  etmelerinden  sonra  İslam  tarihçileri tarafından kullanılan “Müslüman  Oğuzlar anlamında bir kelimedir.

Türkmenler, Aral Gölü’nden Horasan’a ve Hazar Denizi’nden Ceyhun Irmağı’na kadar uzanan geniş bir bölgede yaşamaktaydılar.

Osmanlı Devleti bu bölgede yaşayan Türkmenlere Yaka  Türkmenleri (Hazar Denizi’nin bir yakasındaki Türkmenler anlamında) veya Hazar ötesi Türkmenleri adını vermiştir. Türkmenler, Hive, Buhara ve İranlılarla yaptıkları mücadeleleri kazanarak 1860 yılında Türkmen devletini kurmuşlardır. Ruslar, Hive ve Hokand hanlıklarını işgal  ettikten  sonra Türkmenistan’ı da işgal etmişlerdir (1884). Türkmenler  1924 yılında Sovyetler birliğine bağlı bir Cumhuriyet haline getirilmiştir.  22 Ekim 1991 yılında Türkmenistan bağımsız bir devlet olmuştur.
Doğu Türkistan  (Kaşgar Hanlığı)
XV. yüzyıl başlarında Isık l ve İli Irmağı kolları ile Turfan arasındaki bölgede Doğu  Türkistan  (Kaşgar Hanlığı) kurulmuş 1877’de  Çinliler  tarafından  ortadan kaldırılmıştır. Doğu Türkistan bugün de  Çin’e  bağlı bir özerk eyalet durumundadır.

Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner