Pazartesi

Ada yayınları Bisiklet yayınları 8.sınıf türkçe çalışma kitabı cevapları 3

Sponsorlu Bağlantılar 1
Ada yayınları Bisiklet yayınları 8.sınıf türkçe çalışma kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir.

GERİ     sayfa 54 ile 73 arası cevaplar     DEVAMI EKLENECEK..

Ekstra Bilgi:
Biyodizel Nedir?
Biyodizel; kolza (kanola), ayçiçeği, soya, aspir gibi yağlı tohum  bitkilerinden elde edilen yağların veya hay- vansal  yağların bir katalizatör eşliğinde   alkol ile reaksiyonu sonucunda açığa çıkan ve yakıt olarak kullanılan bir üründür. Evsel kızartma yağları ve hayvansal  yağlar  da  biyodizel ham maddesi  olarak kullanılmaktadır.
Biyodizel,  saf  olarak  veya  her  oranda   petrol  kenli  karıştırılarak yakıt olarak da kullanılabilmektedir.

Çöpten, Çamurdan Elektrik
Türkiye'de bazı belediyeler çöp alanlarından açığa çıkan metan gazından elektrik  üretiyor. Çöp içinde  biriken  metan gazı açılan kuyulardan borularla enerji üretim  tesisine  pompalanarak üretim gerçekleşiyor.  Aktif gaz  depolama sistemiyle depolanan gazların arıtılmasıyla elde  edilen  metan gazı yakılarak  elektrik  enerjisine  dönüştürülüyor.  Istanbul Kemerburgaz çöplüğünde  ve  Bursa'da başlayan  çöpten  enerji üretiminin yanı sıra Ankara Mamak ve Sincan  Çöplüklerinde de yakın gele- cekte  üretime  başlanması  planlanıyor Istanbul Büyükşehir Belediyesi ayrıca Tuzla'daki  Biyolojik Atık Su Tesisinden çıkan çamurdan biyogaz ve elektrik elde ediyor. Enerji üretim sisteminin devreye girmesiyle bir yandan çamur miktarında azalma sağlanırken diğer yandan da tesiste tüketilen elektriğin %70'inin biyogazla elde edilmesi planlanıyor.”

Basından
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner