Pazartesi

Ekoyay yayıncılık 7.sınıf fen ve teknoloji ders kitabı cevapları 2

Sponsorlu Bağlantılar 1
Ekoyay yayıncılık 7.sınıf fen ve teknoloji ders kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir.


____________________________________________________________
Ekstra Bilgi:
REFORM
Yayılışı
Fransa’da Reform, hareketlerinin öncüsü Luther (Luter) in fikirlerini benimseyen, Kalven oldu. Kalven, Katolik kilisesine karşı çok sert eleştirilerde bulundu. Ancak o, düşüncelerini İsviçre’ de yaymak zorunda kaldı. Kalven’ in düşünceleri ile ortaya çıkan Kalvenizm mezhebi İsviçre dışında zamanl Fransa, Hollanda ve  İskoçya da da taraftar kazandı. Bu mezhep mensuplarına Fransa da çok baskı yapıldı. Kalvenistler öldürüldü. Ancak Fransa kralı  IV.  Henri, Nant Fermanı ile halka inanç serbestisini tanımak zorunda kaldı.
İngiltere’ de Reform hareketlerini, Kral VIII. Henri başlattı. O, Katolik kilisesinden ayrılarak, İngiliz kilisesini kendine bağladı ( 1534). Almanya’dakinin aksine reform hareketlerini, halka zorla kabul ettirdi. Ancak İngiltere’ de birçok iç karışıklıklar çıktı. Kraliçe I. Elizabeth (Elizabet) zamanında (1558-1603) Katolik, Protestan ve Kalvenizm mezheplerinin  prensipleri  birleştirild ve  Anglika kilisesi  kuruldu.  Kraliçe, Anglikanizm mezhebini resmî mezhep olarak tanıdı. İskoçya da Kalvenizm mezhebi, Presbiteriyen adıyla kabul edilmiştir. İsveç, Norveç  ve Danimarka da ise Protestan mezhebi kabul görmüştür.

Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner