Cuma

Lider yayınları 6.sınıf fen ve teknoloji çalışma kitabı sayfa 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91 ve 92 cevapları

Sponsorlu Bağlantılar 1

Ekstra Bilgi:
Cüzi irade ve tevekkül ne demektir?
İnsan iyilik veya kötülük adına ne yapmak isterse Allah ona bu imkanı tanır. “Hayır ve şer Allah’tandır.”demek budur. İnsan  iyilik veya kötülük  adına dilediğini seçer ve yapar. Buna “cüzi irade denir. Ama dilediğimiz her zaman her şeyi yapamayabiliriz. Bazı engeller çıkar karşımıza. Bir konuda tüm önlemleri  alıp o işin hayırlı, güzel, istediğimiz gibi bitmesi için Allah’a güvenip sığınırız ki, buna da “tevekkül” denir.

Kadere inanmanın faydaları nelerdir?
Kader ve kazaya inanan kimse elinde olmadan karşısına çıkan sıkıntı ve felaketlere karşı bunalıma düşmez. Bunun Allah’ın takdiri olduğunu bilir, sabreder ve ona sığınır. Kendi hatası ile karşılaştığı durumlarda ise pişman olur, yanlış tutum ve davranışlardan vazgeçer. Ümitsizliğe düşmez, Allahtan yardım diler. Çalışmak, çabalamak lazımdır. Kader ve kısmetim ne ise o  olur deyip işlerimizin gereğini yapmamanın, işlerimizi oluruna bırakıp tembellik yapmanın dinimizde yeri yoktur.

Ahirete İman
İnsanlar ve diğer canlılar gibi dünyanın da bir sonu vardır. Dünya ve içindeki hayat birn sona erecek ve insanlar için yeniden diriliş ile birlikte yeni bir hayat başlayacaktır. Bu ikinci hayat sonsuza kadar sürecektir.

Kıyametten  sonra  yeniden  diriliş ile başlayan ve sonsuza  kadar recek  olan zamana  “Ahiret  günü”, ahirette yaşanacak hayata  da “Ahiret  hayatı” denir.
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner