Cumartesi

Dikey yayınları 8.sınıf ingilizce ders kitabı cevapları 12

Sponsorlu Bağlantılar 1
Dikey yayınları 8.sınıf ingilizce ders kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir.

____________________________________________________________
Ekstra Bilgi:
DÜNYA NIN DEĞ İ ŞEN ŞARTLARI KARŞISINDA OSMANLI EKONOMİSİ
Bütçe Açıkları
İç  Borçlar
Osmanlı maliyesi açık vermeye başlayınca devlet ilk önce hazineden borç almıştı. Daha sonra, alacağı vergilere karşılık olarak reayadan para istemiştir. Çok sıkıştığı zamanlarda olağanüstü vergilere başvurmuştur.  XIX. yüzyıla gelindiğinde ise bir yandan kağıt para çıkararak iç borçlanmaya gidildiği gibi, bankerlerden de kısa vadeli borçlar alınmıştır.
Dış  Borçlar
Osmanlı Devleti ilk dış borcu Kırım Savaşı esnasında (1854) aldı. Kısa vadeli, yüksek faizli bu borçlar ileriki yıllarda yeni borçlanmalara sebep oldu. 1875 yılında devlet,  yeni  bir  borçlanmay gidilemeyeceğini,  borçların  taksitlerinin  yarısını ödeyebileceğini ilan etti. 1877-1878’de Osmanlı-Rus savaşı devleti daha da çaresiz bıraktı.  20 Aralık 1881’de Muharrem Kararnamesi denilen karar ile borçlarını  ve faizlerini nasıl ödeyeceğini alacaklı devletler ve temsilcileriyle belirledi. Bunun için Duyun-ı Umumiye idaresi (Genel Borçlar İdaresi) diye bir komisyon kuruldu (1881). Osmanlı Devleti'nin bazı vergileri bu kurum tarafından toplanarak alacaklı devletlerin hesaplarına  aktarılıyordu.  Dış borçlar konusu, Lozan Antlaşması ile kesin çözüme ulaştı.
Tüketim
XIX. yüzyılda Osmanlı toplumu rahat yaşamaya yönelik, bir tüketim tarzı içine girmiştir.  Toplumun  çeşitli   kesimleri,  asgari  hayat  standardını  tutturma  ihtiya hissetmiştir.

Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner