Cumartesi

Doku yayınları 7.sınıf ingilizce ders kitabı sayfa 131, 132 ve 133 cevapları

Sponsorlu Bağlantılar 1

Doku yayınları 7.sınıf ingilizce ders kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir. 
Ekstra Bilgi:
TİMURLULARDAN SONRAKİ YASİ  GELİŞMELER
Karadeniz’in Kuzeyindeki Siyasi Gelişmeler
Kazan Hanlığı (1437-1552)
B hanlık  Altın  Ord Hümdarı  Toktamış’ın   l Uluğ  Muhamme Han tarafından 1437’de kurulmuştur. Adını Kazan şehrinden almıştır. Kazan hanlığı, uzun süre Rus Knezliği’ni kontrol altında tutmuştur. 
Sayfa 131
Sayfa 132 

Sayfa 133


____________________________________________________________
İç mücadelelerinden yararlanan Ruslar Kazan Hanlığına baskı  yapmış  ve 1552 yılında  IV. İvan bu hanlığı  Rus topraklarına katmışr. Kazan Hanlığının yıkılma Ruslan Türk ülkelerini ele geçirmeleri açısından bir  avantaj  oluşturmuştur.  Bundan  dolayı  Kazan  Hanlığı’nın   yıkılışı   Orta  Asya Türklüğün  kaderi  bakımından  bir  döne noktasıdır.  Kazan  Türkleri  Ruslar tarafından Tatar olarak adlandırılmaktadır.

Kasım Hanlığı (1445-1681)
Kazan Hanı Uluğ Muhammed’in oğlu Kasım tarafından  Moskova’yı  denetim altında tutmak amacıyla, Oka Nehri üzerindeki Kasım şehrinde 1445te kurulmuştur. Kısa zaman içinde Moskova  knezlerinin (beylerinin) etkisi altına düşen hanlık, Rusların Türkleri kontrol altında tutmalarına yarayacak bir araç haline gelmiştir. Rus valiler  tarafından denetlenen hanlığın yöneticileri 1681’e kadar işbaşında  kaldılar. Hanlığı so dönemind Ruslar Türkler zorla   Hristiyanlaştırma yoluyla Ruslaştırmaya maruz bırakmıştır.

Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner