Cuma

Bilgetürk yayınları 7.sınıf ingilizce ders kitabı sayfa 18, 19, 22, 23, 25 ve 28 cevapları

Sponsorlu Bağlantılar 1

Bilgetürk yayınları 7.sınıf ingilizce ders kitabı sayfa 18, 19, 22, 23, 25 ve 28 cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir. 
Ekstra Bilgi:
Yazının icadından önceki devirlere Tar ih Öncesi Devir ler veya Prehistor ik Devir ledenir. Tarih Öncesi Devirler; T Devri, Kalkolitik Devir ve Tunç Devri olmak üzere üç bölüme ayrılır.
T Devri: Bu dönem üç bölüme ayrılarak incelenmektedir.
Eski T Devri (MÖ 60.000-10.000): İnsanlık tarihinin en uzun dönemini kapsamaktadır. Anadolu’da bu döneme ait en önemli merkezler Antalya Çevresindeki Karain, Beldibi ve Belbaşı mağaralarıdır.
Sayfa 18
Sayfa 19
Sayfa 22
Sayfa 23
Sayfa 25
Sayfa 28
____________________________________________________________
 Bu döneme ait çeşitli taş aletler, el baltaları ve kemikten  oltalar bulunmuştur. Mağara duvarlarında av hayvanları ile ilgili resimler görülmüştür.

Orta  T  Devri  (MÖ  10.000-8.000):  İnsanlık  tarihinin  toplayıcılık ve avcılıktan üretim ekonomisine geçiş nemidir. Türkiyede bu dönemin önemli yerlim merkezleri; Antalya Çevresinde Beldibi, Göller bölgesinde Baradiz, Ankara çevresinde Macunçay ve Samsun yakınındaki Tekkeköy’dür.
Yeni Taş Devr i (MÖ 8.000-5.500): Bu döneme Cilâlı Taş Devri de denilmektedir. Bu dönemde tarım faaliyetleri başlamış buna bağlı olarak yerleşik hayata geçilerek köyler kurulmuştur.

Bu devir Türkiye’de geniş bir alana yayılmıştır. Bu döneme ait en önemli buluntu yerleri höyüklerdir. Höyük, tarih boyunca çeşitli sebeplerle yıkılan yerleşim lgelerinde, yıkıntıların üst üste birikmesiyle  meydana gelen, kalıntıların bulunduğu yayvan tepeciklerdir.  Bunla arasında  Diyarbakır  Çayönü,  Gaziantep  Sakçagözü,  Konya Çatalhöyük  ve  Göller  bölgesinde  Erbaba  bulunmaktar.  Çayönü   Türkiye  ve Güneydoğu Avrupa’da ilk üretimle ilgili bugüne kadar  bulunmuş en eski yerleşim yeridir. Burada orak ve bıçaklar, tahıl  öğütme taşları ele geçmiştir. Çatalhöyük ise insanlık tarihinin ilk şehir yerleşmesi olarak kabul edilmektedir.

Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner